24 lata Polski w NATO. Gen. Wroński: to najsilniejszy, najnowocześniejszy sojusz świata
- W Polsce z armii 200 tys. chciano zrobić armię 60 tys. (...) były to zabiegi Rosji i Putina. Chciano doprowadzić do degradacji europejskich struktur bezpieczeństwa, w tym polskich, rozbrojenia i uzależniania od Rosji. O mały włos nie doszło tu do wielkiej tragedii, pozbawienia nas wolności - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński.
2023-03-19, 17:35
Mijają 24 lata obecności Polski w NATO. Nasz kraj został przyjęty do Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 roku. Tego dnia w Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.
Gen. Dariusz Wroński podkreślał, że Polska doskonale poradziłem sobie z właczeniem się w struktury Paktu. - To najsilniejszy, najnowocześniejszy sojusz świata, technologia chińska cały czas próbuje nadążyć, Rosjanie obnażyli swoje słabości, na piedestale postał zespól państw demokratycznych, którym na sercu leży bezpieczeństwo. Polska 12 marca 1999 była wielkim znakiem zapytania dla NATO, czy rzeczywiście jest to dobra decyzja, przyszłościowy kierunek i wzmocnienie sojuszu - zaznaczył.
Droga Polski do NATO zaczęła się w 1990 roku, kiedy nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne z sojuszem. Chęć przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego jako pierwszy oficjalnie zadeklarował rząd premiera Jana Olszewskiego, a kolejne gabinety konsekwentnie podtrzymywały to dążenie.
W lipcu 1997 roku sekretarz generalny NATO Javier Solana uroczyście ogłosił w Madrycie, że sojusz otworzy swe drzwi dla pierwszych nowych członków z Europy środkowo-wschodniej. Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie zaproszone do rozpoczęcia negocjacji na temat wstąpienia do NATO
REKLAMA
18 lutego 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę upoważniającą do ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Dzień wcześniej tę ustawę przegłosował Sejm, a wynik został przyjęty przez posłów owacją na stojąco. "Za" było 409 posłów.
12 marca 1999 roku - kiedy formalnie staliśmy się członkiem paktu - na warszawskim placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość podniesienia flagi NATO. Cztery dni później - 16 marca 1999 roku - w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyła się ceremonia przyjęcia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Prezydent Duda zadeklarował, że Polska oferuje maksymalne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa Sojuszu. Wydatki na wojsko w tym roku przekroczą 4 procent Produktu Krajowego Brutto. To dwa razy więcej od celu NATO, wynoszącego 2 procent PKB krajów członkowskich.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Pro Publico"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: gen. Dariusz Wroński.
REKLAMA
Data emisji: 19.03.2023
Godzina emisji: 16.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA