more_horiz
Wiadomości

Więcej wojska na wschodzie Polski. Macierewicz: to wzmocni bezpieczeństwo nasze i krajów bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 16:27
Nowy dywizjon będzie chronił północno-wschodni obszar kraju i gwarantował możliwość przemieszczania sił zbrojnych NATO - ocenił w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz plany MON stworzenia nowej jednostki wojskowej w Olecku w Warmińsko-mazurskiem. - To była kwestia fundamentalna - zaznaczył.
W ocenie byłego szefa MON, plany stworzenia nowej jednostki wojskowej na Warmii i Mazurach to słuszna decyzja, która wzmocni bezpieczeństwo Polski
W ocenie byłego szefa MON, plany stworzenia nowej jednostki wojskowej na Warmii i Mazurach to słuszna decyzja, która wzmocni bezpieczeństwo PolskiFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

W sobotę szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w kwietniu zacznie się formowanie w Olecku nowego dywizjonu, który będzie wchodził w skład 1. Warmińskiej Brygady Artylerii.

Kwestia fundamentalna dla bezpieczeństwa

- To była kwestia fundamentalna i dobrze, że ta jednostka teraz powstaje - powiedział wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że nowy dywizjon będzie chronił północno-wschodni obszar kraju i gwarantował możliwość przemieszczania sił zbrojnych NATO, aby bronić krajów bałtyckich.

Gość Polskiego Radia 24 chwalił też pozyskanie dla polskich wojsk systemów artylerii rakietowej HIMARS. Zgodnie z zapowiedzią MON, nowe uzbrojenie ma jeszcze w tym roku trafić do Orzysza, do 15. Brygady Zmechanizowanej. - Dobrze, że te HIMARS-y przyjdą, to bardzo skuteczna struktura broni gwarantująca obronę - zaznaczył wiceprezes PiS.

Szef MON: więcej wojska to większe bezpieczeństwo

Mariusz Błaszczak podczas sobotniego spotkania z wyborcami tłumaczył, że 1. Warmińska Brygada z Węgorzewa ma niezwykle ważne znaczenie strategiczne, szczególnie po podniesieniu jej wielkości z pułku do brygady. - Zależy nam na tym, żeby ta jednostka była silniejsza - powiedział minister.

- To w tej jednostce już są pierwsze armatohaubice K-9, sprowadzone z Korei do Polski. To w tej jednostce są polskie Kraby. To ta jednostka również wyposażona jest w artylerię rakietową typu Langusta. To w tej jednostce będą rakiety Chon-Mu - mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podkreślał również, że dla mieszkańców Olecka kwestia zapewnienia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna. Wskazał, że to miasto leży w województwie warmińsko-mazurskim, które graniczy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, a w pobliżu znajduje się ważny strategicznie przesmyk suwalski.

Czytaj także:

IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także