more_horiz
Wiadomości

Odszkodowanie dla Andrzeja Gwiazdy za aresztowanie i represje w PRL. W środę Sąd Najwyższy ogłosi wyrok

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 16:55
Sąd Najwyższy odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia dla Andrzeja Gwiazdy za represje i bezprawne aresztowanie na początku lat 80. ubiegłego wieku. Werdykt w tej sprawie mamy poznać 22 marca. 
Sąd Najwyższy do jutra odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia dla Andrzeja Gwiazdy
Sąd Najwyższy do jutra odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia dla Andrzeja GwiazdyFoto: shutterstock.com/kolbet

Izba Karna Sądu Najwyższego rozpatruje apelacje od wyroku wojskowego sądu okręgowego, który w lipcu 2022 roku zasądził ponad 464 tysiące złotych odszkodowania i ponad 478 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla opozycjonisty.

Apelacje na niekorzyść złożyli prokurator i pełnomocnik skarbu państwa. Prokurator wnosi o obniżenie zadośćuczynienia, pełnomocnik skarbu państwa o zmniejszenie kwoty odszkodowania i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez wojskowy sąd okręgowy.

Wniosek o wyższe zadośćuczynienie

Apelację złożył także pełnomocnik Andrzeja Gwiazdy z wnioskiem o wyższe zadośćuczynienie.

Przed wojskowym sądem okręgowym za aresztowanie w latach 1982-1984 opozycjonista domagał się łącznie 3,5 miliona złotych odszkodowania i zadośćuczynienia. Andrzejowi Gwieździe zadośćuczynienie i odszkodowanie przyznał już Sąd Apelacyjny w Gdańsku - za ponad rok internowania, od grudnia 1981 roku. W 2021 roku sąd prawomocnie orzekł, że opozycjoniście należy się 400 tysięcy złotych.

Wyrok w sprawie apelacyjnej dotyczącej odszkodowania i zadośćuczynienia za bezprawne aresztowanie ma zostać ogłoszony o godzinie 12.00.

Czytaj także:

IAR/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także