more_horiz
Wiadomości

Program Pierwsze Mieszkanie. Minister Buda: trzeba będzie spełnić kilka warunków

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 09:20
- Oprócz zakupu mieszkania i zakupu domu, jest też możliwość budowy domu w systemie gospodarczym, czyli na własnej działce - powiedział o szczegółach programu Pierwsze Mieszkanie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Program kredytów 2 proc. trafi do 30 tys. osób rocznie.
Program kredytów 2 proc. trafi do 30 tys. osób rocznie.Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że aby skorzystać z preferencyjnego kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 2 procent, trzeba będzie spełnić kilka warunków. Jak mówił w Programie 1 Polskiego Radia, program jest skierowany do osób, które nie mają mieszkania na własność.

Są dla osób, które nie posiadały wcześniej mieszkania i nie posiadają go nadal i nie ukończyły 45 r.ż., to podstawowe warunki - powiedział minister.

- Pamiętajmy, że trzeba mieć zdolność kredytową, ale będzie łatwiej dostępna, obniżenie oprocentowania powoduje, że dużo większa grupa może skorzystać - dodał Waldemar Buda.

Także budowa domu

Jak dodał, "oprócz zakupu mieszkania i zakupu domu, jest też możliwość budowy domu w systemie gospodarczym, czyli na własnej działce". - Myślę, że to w mniejszych miejscowościach jest podstawową formą zapewnienia potrzeb mieszkaniowych - powiedział Buda.

Odnosząc się do komentarzy o możliwym wzroście cen nieruchomości, po uruchomieniu programu wyjaśnił, że "mieszkań buduje się 230-240 tys. rocznie, ten program trafi do 30 tys. osób rocznie". - To nie zrobi więc różnicy, a dziś mamy sytuację, w której wybudowane mieszkania nie znajdują klientów - podkreślił.

Nowy program mieszkaniowy ma zacząć działać od lipca.

Czytaj także:

IAR/bartos

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także