more_horiz
Wiadomości

Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ma być obecnych czterech prezydentów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 10:24
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapowiedział, że 19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, do Warszawy przyjedzie trzech prezydentów, odbędzie się też uroczysty koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.  
Most nad ul. Chłodną łączący dwie części getta. Widoczny tramwaj nr 16, luty 1942 roku, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Most nad ul. Chłodną łączący dwie części getta. Widoczny tramwaj nr 16, luty 1942 roku, fot. Narodowe Archiwum CyfroweFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jarosław Sellin mówił w Programie 3. Polskiego Radia, że program upamiętnienia 80. rocznicy powstania w getcie jest bogaty. Jak dodał, obchody będą trwały też w kolejnych miesiącach ze względu na rocznice kolejnych buntów Żydów przeciwko niemieckim prześladowcom.

- 19 kwietnia, czyli w okrągłą rocznice powstania w getcie warszawskim będzie prawdopodobnie czterech prezydentów w Polsce – prezydenci Polski, Izraela, Niemiec i Włoch – zaznaczył Jarosław Sellin.


Posłuchaj
00:34 getto.mp3 Wiceminister Jarosław Sellin o obchodach rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (IAR)

 

Wiceminister kultury powiedział również, że ministerstwo pomaga "koalicji, która się zawiązała i z której składu trzy instytucje należą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Żydowski Instytut Historyczny". - Wpieramy ich finansowo, bo oni mają bardzo bogaty program zaplanowany właściwie na cały rok – podkreślił Jarosław Sellin. - Współpracują też z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce w tej sprawie – dodał.

Bohaterskie powstanie

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców dotyczące likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie, do 16 maja. Do morderczej, nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Mieli przeciwko sobie dwa tysiące dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych.

Rozmowa z szefem izraelskiej dyplomacji

Szef izraelskiego MSZ ma w środę spotkać się w cztery oczy z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. Rozmowy mają dotyczyć wstępnie osiągniętego porozumienia w sprawie przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski, organizowanych przez w ramach izraelskigo programu pamięci o Holokauście. Młodzi Żydzi odwiedziali miejsca związane z Holokaustem znajdujące się w Polsce i zwiedzali miejsca ważne niegdyś dla kultury polskich Żydów, nierzadko w asyście uzbrojonych ochroniarzy.

Pod koniec minionego tygodnia polski MSZ wydał komunikat, że osiągnięte zostało wstępne porozumienie w sprawie przyjazdu grup młodzieży Izraelskich. Jak mówił rzecznik reszortu resortu w Polskim Radiu 24, do godziny 15 nie może ujawniać jego szczegółów. - Każde porozumienie nabiera znaczenia, kiedy zostanie podpisane o ratyfikowane - zaznaczył.


Czytaj także: 

pp/IAR/PR3

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także