more_horiz
Wiadomości

Rada Europejska o wsparciu Ukrainy. Premier Morawiecki w drodze na szczyt UE

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 14:25
- Premier Mateusz Morawieckie w czwartek uda się na dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, który ma być poświęcony dalszemu wsparciu Unii Europejskiej dla Ukrainy, a także omówieniu kwestii ekonomicznych i związanych z energią - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Szczyt rozpocznie się w czwartek od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Szczyt rozpocznie się w czwartek od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu wystosowanym do unijnych przywódców zapowiedział, że szczyt rozpocznie się w czwartek o godz. 11.30 od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Następnie przywódcy UE mają dyskutować na temat Ukrainy; połączą się też wideo z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

Istotne dostawy amunicji dla Ukrainy

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller wskazał, że przywódcy UE omówią dalsze wszechstronne wsparcie dla Ukrainy, w tym pilne dostawy amunicji artyleryjskiej oraz ich finansowanie.

"Rada Europejska poruszy również kwestie działań na rzecz zapewnienia odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne, sankcji, ich obchodzenia oraz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Poruszony zostanie także wątek pomocy udzielanej Rosji przez Białoruś i Iran" - wyliczał Müller.

Polska zabiega o przyspieszenie akcesji Ukrainy do UE

Podkreślił jednocześnie, że Polska zabiega o przyspieszenie procesu akcesyjnego Ukrainy, wzywając do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych jeszcze w tym roku.

"Liczymy, że liderzy podejmą decyzję o powiększeniu budżetu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility, EPF) w celu realizacji kluczowych potrzeb wojskowych Ukrainy. Podkreślamy konieczność kontynuacji polityki sankcyjnej wobec Rosji, w tym zastosowania środków restrykcyjnych wobec podmiotów zaangażowanych w obchodzenie sankcji" - oświadczył.

Dyskusja o roziwązaniu kwestii wysokich cen energii

Müller zaznaczył, że unijni przywódcy mają też podsumować działania podjęte w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii, zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i stopniowego wyeliminowania zależności od rosyjskich paliw kopalnych. Jak dodał RE przedstawi wytyczne do dalszych kroków w związku z kolejnym sezonem grzewczym, w tym koniecznością napełniania magazynów gazu.

"Polska akcentuje, że w obliczu przygotowań do kolejnej zimy należy uwzględnić sytuację gospodarczą i energetyczną poszczególnych krajów. Nowe środki kryzysowe powinny dawać więcej elastyczności państwom członkowskim oraz uwzględniać ich możliwości w ocenie własnych potrzeb. W kontekście reformy rynku energii elektrycznej, Polska podkreśla kluczowe znaczenie energii nuklearnej" - wskazał rzecznik rządu.

Konkurencyjność UE

Przywódcy UE mają też kontynuować dyskusję z grudnia 2022 r. i lutego 2023 r. na temat długoterminowej strategii wzmacniania konkurencyjności UE oraz wykorzystania potencjału jednolitego rynku.

 Omówią też działania na rzecz adaptacji europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej UE do transformacji ekologicznej i cyfrowej. Przywódcy będą także dyskutować na temat geopolitycznych aspektów polityki handlowej oraz jej znaczenia dla konkurencyjności UE.

"Polska wskazuje, że centralnym elementem unijnej strategii konkurencyjności powinien być rozwój jednolitego rynku. Rada Europejska powinna ukierunkować przyszłe prace nad dokończeniem jego budowy, w tym dalszą integrację sektora usług i znoszeniem istniejących barier. Podkreślamy konieczność dyskusji na temat problemu unikania opodatkowania, co zakłóca zasady konkurencji na jednolitym rynku" - podkreślił Müller.

"Wskazujemy ponadto na negatywny wpływ ETS na wzrost cen energii oraz kosztów produkcji w Europie oraz na konieczność istotnych modyfikacji tego systemu" - dodał.

Zobacz także:

PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także