more_horiz
Wiadomości

Szef MON po spotkaniu z księciem Williamem: jesteśmy wdzięczni brytyjskim żołnierzom za wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 19:55
Następca tronu Zjednoczonego Królestwa książę William spotkał się z brytyjskimi żołnierzami stacjonującymi w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczył także wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podziękował Brytyjczykom za owocną współpracę, a w szczególności za ich obecność w województwach graniczących z Ukrainą - podkarpackim i lubelskim.
Rzeszów: wicepremier M. Błaszczak spotkał się z księciem Williamem i brytyjskimi żołnierzami
Rzeszów: wicepremier M. Błaszczak spotkał się z księciem Williamem i brytyjskimi żołnierzamiFoto: Twitter/MON

- Kiedy Rosja napadła na Ukrainę i przyjmowaliśmy miliony uchodźców, polskie służby były wspierane przez żołnierzy brytyjskich - jestem za to ogromnie wdzięczny - mówił szef MON.

Mariusz Błaszczak podziękował także brytyjskim żołnierzom za osłonę lotniska w Jasionce koło Rzeszowa, które stało się głównym hubem transportowym dla pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. Brytyjczycy obsługują system przeciwrakietowy, który chroni niebo w tej okolicy.

Spotkanie z prezydentem Dudą

Przyszły monarcha rozmawiał także z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart. Książę Walii pytał o sytuację w regionie po 24 lutego 2022 roku, a także o to, w jaki sposób organizowana była pomoc dla ukraińskich uchodźców.

Posłuchaj
00:30 12264991_1.mp3 Rzeszów: wicepremier M. Błaszczak po spotkaniu z księciem Williamem i brytyjskimi żołnierzami (IAR)

Ewa Leniart przedstawiła rządową strategię opartą na funkcjonowaniu punktów recepcyjnych. Zwróciła też uwagę, że zorganizowanie pomocy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb, samorządów, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Podkarpacia.

Książę William dopytywał także o sposób relokacji obywateli Ukrainy. Wojewoda przypomniała o wsparciu ze strony polskich kolei, Państwowej Straży Pożarnej oraz regionalnego samorządu.

W czwartek o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z następcą brytyjskiego tronu, księciem Walii. O spotkaniu poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także