more_horiz
Wiadomości

Książę William jest w Polsce. Odwiedził brytyjskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 18:28
Pierwszym punktem wizyty księcia Williama w Polsce było spotkanie z żołnierzami na terenie jednostki 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Następca brytyjskiego tronu spotkał się także z żołnierzami kontyngentu międzynarodowego, w którym służą m.in. przedstawiciele brytyjskiej armii.
W Rzeszowie odbyło się spotkanie szefa MON oraz księcia Williama
W Rzeszowie odbyło się spotkanie szefa MON oraz księcia WilliamaFoto: Twitter/The Prince and Princess of Wales

Przyszły monarcha rozmawiał z ministrem obrony narodowej, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem oraz wojewodą podkarpackim Ewą Leniart. Książę Walii pytał o sytuację w regionie po 24 lutego 2022 roku, a także o to, w jaki sposób organizowana była pomoc dla ukraińskich uchodźców.

Ewa Leniart przedstawiła rządową strategię opartą na funkcjonowaniu punktów recepcyjnych. Zwróciła też uwagę, że zorganizowanie pomocy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb, samorządów, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Podkarpacia.
Książę William dopytywał także o sposób relokacji obywateli Ukrainy. Wojewoda przypomniała o wsparciu ze strony polskich kolei, Państwowej Straży Pożarnej oraz regionalnego samorządu.

Spotkanie z szefem MON

"W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się spotkanie wicepremiera Błaszczaka oraz Jego Królewskiej Wysokości, Księcia Wilhelma z żołnierzami Wojska Polskiego i Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii" - czytamy we wpisie MON na Twitterze opublikowanym w środę po południu.

Jak podkreślono, obecnie w Polsce przebywa ok. 400 żołnierzy brytyjskich, których większość rozlokowana jest na południowym wschodzie kraju. "Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości, mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i polskim za wspólną służbę na polskiej ziemi" - powiedział podczas spotkania z księciem Williamem i żołnierzami Błaszczak cytowany przez MON.

"Od grudnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. w Polsce przebywał pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii, który współpracował z Wojskiem Polskim w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią. Od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre" - przypomniało w osobnym wpisie MON.

Książę William spotka się w Warszawie z prezydentem Dudą

Jutro o 11.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z następcą brytyjskiego tronu, księciem Walii. O spotkaniu poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Czytaj także:dn/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także