more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna reaguje na działania hybrydowe Rosji i Białorusi. Zatrzymano kolejnych cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 10:50
W środę z Białorusi do Polski usiłowało nielegalnie przedostać się 98 osób. Od początku marca odnotowano ponad 1,5 tys. przypadków tego procederu.
Straż Graniczna: 98 osób próbowało w środę nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi
Straż Graniczna: 98 osób próbowało w środę nielegalnie dostać się do Polski z BiałorusiFoto: Straż Graniczna/Facebook.com

Jak podała Straż Graniczna, w środę zatrzymano m.in. 26 Jemeńczyków, 19 Afgańczyków, 17 obywateli Syrii, 4 migrantów z Somalii, Egipcjanina i obywatela Czadu.

Zatrzymania osób, które przewoziły migrantów miały miejsce na terenie działania placówek SG w Narewce i Mielniku. W pierwszym przypadku zatrzymano 2 Gruzinów, którzy przewozili 4 Irakijczyków, w drugim - Ukraińca, który przewoził 4 Jemeńczyków.

Z danych SG wynika, że od początku marca odnotowano ponad 1,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

"Pas drogi granicznej - wejście zabronione"

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".

Ponad 200 km bariery elektronicznej

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem zbudowanej w 2022 r. - na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także