more_horiz
Wiadomości

Film TVP Info "Na granicy". "Wszystko się zaczyna na Bliskim Wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 02:45
TVP Info wyemitowało film dziennikarza Marcina Tulickiego zatytułowany "Na granicy". To reportaż opisujący działania związane z atakiem hybrydowym na wschodnią granicę Polski i Unii Europejskiej. - Byliśmy nie tylko na granicy polsko-białoruskiej. Także na grecko-tureckiej i na Bliskim Wschodzie - wyjaśnił autor materiału.
Reportaż Na granicy Marcina Tulickiego opisuje atak hybrydowy wymierzony w Polskę
Reportaż "Na granicy" Marcina Tulickiego opisuje atak hybrydowy wymierzony w PolskęFoto: twitter.com/TulickiMarcin

Marcin Tulicki, mówiąc o swoim filmie "Na granicy", wyjaśnił, że jego celem było opisanie - krok po kroku - organizacji hybrydowego ataku na Polskę, którego celem było zdestabilizowanie naszego kraju oraz całej Europy Zachodniej.

Reportaż "Na granicy" o ataku hybrydowym wymierzonym w Polsckę

- Operacja zaczyna się na Bliskim Wschodzie, dlatego pojechaliśmy także do irackiego Kurdystanu - powiedział autor reportażu, cytowany przez portal tvp.info.

W filmie "Na granicy" pokazano procedurę przygotowywania ataku hybrydowego przy użyciu nielegalnych migrantów, a także poruszono temat uderzenia w polskie służby. Jak wyjaśnił twórca materiału, tego rodzaju operacje obejmują zawsze także wewnętrzną dezintegrację - jest ona narzędziem chętnie wykorzystywanym przez służby rosyjskie. Elementem tej dezintegracji był zmasowany hejt wymierzony w żołnierzy, funkcjonariuszy i ich rodziny, po który sięgnęli nie tylko zwykli ludzie, ale też część dziennikarzy i celebrytów.

Hybrydowy atak na Polskę

Hybrydowy atak na wschodnią granicę Unii Europejskiej, a także Polski, rozpoczął się w połowie roku 2021. Początkowo gwałtownie zwiększyła się liczba nielegalnych migrantów, przekraczających granicę białorusko-litewską. Później, kiedy Litwa uszczelniła swoją granicę, białoruskie służby skierowały zwożonych do kraju na wizach turystycznych migrantów z Bliskiego Wschodu w stronę Polski.

W szczycie kryzysu na początku listopada doszło do prawdziwych bitew między polskimi służbami - Strażą Graniczną, Policją i wojskiem - a migrantami wspieranymi przez białoruskich pograniczników.

W celu zabezpieczenia Polski, na granicy z Białorusią powstał wysoki płot, uzupełniony o elementy elektroniczne. Fizyczna zapora, wraz z urządzeniami służącymi do wykrywania ruchu i identyfikacji osób, gwałtownie ograniczyła próby nielegalnego przekraczania polskiej granicy.

Reportaż Marcina Tulickiego "Na granicy" został wyemitowany w TVP1 i TVP Info w piątek po godz. 21.20.

Czytaj rónież:

tvp.info/jmo

Zobacz także

Zobacz także