more_horiz
Wiadomości

Małe reaktory nabierają rozpędu. Obajtek: w tej dekadzie Orlen dostarczy klientom tanią energię z atomu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 19:47
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w tej dekadzie Grupa Orlen dostarczy klientom tanią, zeroemisyjną energię pochodzącą z atomu. Jak wyjaśnił, implementacja technologii małych reaktorów SMR będzie bardziej efektywna i przyspieszona dzięki współpracy z partnerami międzynarodowymi.
Obajtek: przyspieszamy rozwój technologii małych reaktorów SMR
Obajtek: przyspieszamy rozwój technologii małych reaktorów SMRFoto: Fineart1/Shutterstock

Daniel Obajtek przypomniał na Twitterze, że spółka Orlen Synthos Green Energy podpisała umowę z firmami OPG z Kanady oraz TVA i GEH z USA.

"Które jako pierwsze na świecie wdrażają tę technologię. W ramach porozumienia wszystkie firmy będą współpracowały nad wspólnym projektem technicznym, uwzględniającym wymagania prawne na różnych rynkach" - dodał Daniel Obajtek.

Orlen Synthos Green Energy oraz międzynarodowe firmy będą współfinansować opracowanie projektu elektrowni z reaktorem BWRX-300 i szczegółowych projektów wykonawczych. Dziś w Waszyngtonie podpisano umowę w tej sprawie.

Partnerami polskiej firmy są Ontario Power Generation (OPG) - koncern energetyczny z Kanady, który buduje pod Toronto pierwszy na świecie reaktor BWRX-300 oraz jeden z największych wytwórców energii w Stanach Zjednoczonych - będąca własnością rządu federalnego - firma Tennessee Valley Authority (TVA). TVA wybuduje pierwszy w USA reaktor BWRX-300 i posiada już zaakceptowaną przez amerykański dozór jądrowy NRC lokalizację dla SMR-a w Clinch River. Stroną umowy jest również GE Hitachi - właściciel technologii BWRX-300, który dzięki inwestycji będzie mógł zintensyfikować prace nad technologią.

400 milionów dolarów

Umowa zakłada inwestycje w rozwój projektu prowadzonego przez GE Hitachi, której łączna kwota przekroczy 400 milionów dolarów. Przygotowany zostanie projekt uniwersalnej części elektrowni z reaktorem BWRX-300 oraz szczegółowe projekty wykonawcze m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor.

Ponadto przygotowany zostanie projekt, który będzie mógł być wdrażany w różnych częściach świata i różnych jurysdykcjach. W tym celu powstanie specjalny zespół złożony z przedstawicieli firm sygnatariuszy umowy, który będzie czuwał nad tym, by rozwój technologii był zgodny z przepisami i standardami różnych porządków prawnych. Celem jest, by technologia BWRX-300 została licencjonowana i następnie wdrożona w USA, Kanadzie i Polsce ale także w innych krajach.

W Polsce ORLEN Synthos Green Energy rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 roku do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300. Firma prowadzi analizy dotyczące lokalizacji dla planowanej floty reaktorów BWRX-300. Pierwsza elektrownia będzie gotowa przed końcem bieżącej dekady. Szczegóły dotyczące planowanych lokalizacji zostaną przedstawione w kwietniu.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także