Energia jądrowa w Polsce. KE zatwierdziła utworzenie spółki przez Orlen i Synthos Green Energy
Komisja Europejska zatwierdziła, na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie fuzji, utworzenie spółki typu joint venture przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. i Synthos Green Energy S.A.
2023-03-17, 13:21
"Spółka będzie rozwijać i wdrażać mało- i mikromodułowe reaktory (odpowiednio SMR i MMR), badać potencjalne lokalizacje reaktorów, a po uruchomieniu elektrowni jądrowych będzie komercjalizować w Polsce energię elektryczną wytwarzaną w technologii SMR/MMR. Orlen jest rafinerią ropy naftowej i dystrybutorem paliw. SGE zajmuje się rozwojem i wdrażaniem zeroemisyjnych technologii energetycznych" - poinformowała Komisja w opublikowanym komunikacie.
KE stwierdziła, że powstanie spółki nie budzi obaw o konkurencję, "biorąc pod uwagę jego bardzo ograniczony wpływ na rynek".
Na początku lutego br. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek informował, że w kwietniu ma zostać podanych 25 lokalizacji, gdzie powstanie ok. 79 SMR-ów w ramach tzw. energetyki jądrowej rozproszonej.
Pod koniec stycznia br. cztery firmy podpisały kontrakt, który ma prowadzić do budowy i uruchomienia w Kanadzie do końca 2028 r. pierwszego na świecie reaktora jądrowego BWRX-300. Jednostki tego typu w Polsce chcą budować Orlen i Synthos.
REKLAMA
BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy. GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington.
PAP/bartos
REKLAMA