more_horiz
Wiadomości

Członkowie międzynarodowego gangu zatrzymani w Polsce. Przez internet okradali firmy z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 08:04
Pięciu podejrzanych o udział w międzynarodowym gangu oszustów internetowych zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Szajka oszukiwała firmy w wielu krajach na całym świecie. Zatrzymani Polacy mieli zajmować się praniem brudnych pieniędzy.
Grupa podejrzana jest o wypranie 6 mln zł pochodzących z przestępstw phishingowych
Grupa podejrzana jest o wypranie 6 mln zł pochodzących z przestępstw phishingowychFoto: fot. Policja

Gang zajmował się phisningiem, czyli podszywaniem się w internecie pod osoby i instytucje. Przestępcy podawali się za przedstawicieli banku i informowali o rzekomej zmianie numeru firmowego konta. W ten sposób przejęli przelewy o łącznej wysokości 6 milionów złotych. Oszukali firmy z Włoch, Holandii, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Peru i Argentyny.

Zatrzymani teraz na terenie województwa lubelskiego Polacy mieli prać brudne pieniądze. Policjanci zabezpieczyli ich telefony komórkowe, komputery i nośniki pamięci.

Do 10 lat więzienia

W lubelskim wydziale Prokuratury Krajowej postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy. Dwóch z nich trafiło do tymczasowego aresztu.

 "Wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w kwocie 10 tysięcy złotych" - podała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Posłuchaj
00:48 ganfu.mp3 Zatrzymani członkowie międzynarodowego gangu oszustów internetowych. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

 

Odzyskane środki

Prokuratorzy przekazali, że dotychczas w tej sprawie zarzuty usłyszało 8 osób, w tym wobec 5 na wniosek prokuratora stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

"W toku śledztwa udało się odzyskać pieniądze o równowartości ponad 2,5 miliona złotych" - wskazała PK.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także