more_horiz
Wiadomości

Marsze, modlitwy i debaty w obronie św. Jana Pawła II. Sprawdź wszystkie papieskie inicjatywy na 2 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:03
2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, a zarazem w Niedzielę Palmową, ulicami Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Białegostoku i Szczecina przejdą Marsze Papieskie. Z kolei metropolia wrocławska (diecezje: wrocławska, legnicka i świdnicka) organizuje serię wydarzeń ku czci papieża Polaka. Sprawdź wszystkie papieskie inicjatywy zaplanowane na ten dzień.
Marsze, modlitwy i debaty w obronie św. Jana Pawła II
Marsze, modlitwy i debaty w obronie św. Jana Pawła IIFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Inicjatywa marszów jest wyrazem hołdu i wdzięczności Polaków dla św. Jana Pawła II oraz świadectwem jedności w obronie najważniejszych wartości. Ideą marszu jest przypomnienie głosu papieża Polaka w przestrzeni i świadomości publicznej.

- Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tego leży chęć przywrócenia naszej wspólnocie korzeni i tego wszystkiego, czego nauczył nas Jan Paweł II, przyjeżdżając do Polski i mówiąc: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi" - powiedziała współorganizatorka Małgorzata Żaryn.

Z kolei prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba podkreślił, że Marsz jest ważny z wielu powodów, między innymi ma wymiar społeczny. - Najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli św. Jana Pawła II dla naszej historii i życia społecznego. Podkreślamy jego znaczenie dla naszej sytuacji społecznej i politycznej. Bez niego nie byłoby naszej polskiej wolności - powiedział.

- Chcemy podkreślić Narodowym Marszem Papieskim także niezwykle ważny element w nauczaniu św. Jana Pawła II, czyli moralną naukę Kościoła - dodał prezes Centrum Życia i Rodziny.

Modlitwy, koncerty i debaty na Dolnym Śląsku

Metropolia wrocławska (diecezje: wrocławska, legnicka i świdnicka) organizuje serię wydarzeń ku czci Jana Pawła II. Rozpoczną się one już 31 marca, jednak najważniejsze wydarzenia zaplanowano na 2 kwietnia.

We Wrocławiu przy bazylice garnizonowej marsz o godz. 12.00 rozpocznie się mszą św. w intencji jego uczestników. O godz. 13.00 marsz ruszy w kierunku katedry pw. św. Jana Chrzciciela.

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu zaplanowała na 2 kwietnia na godz. 19.30 panel dyskusyjny pt. "Pokolenie JPII - jacy jesteśmy? Co przekazaliśmy pokoleniu po JPII?". Wezmą w nim udział: abp Józef Kupny (metropolita wrocławski), dr Paweł Wróblewski (były marszałek województwa), dr Rafał Dutkiewicz (były prezydent Wrocławia), a poprowadzi red. Maciej Rajfur. Następnie zaplanowany jest koncert pasyjny, który zaśpiewa zespół złożony ze studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyr. Nikodema Świdra.

Z kolei w Bierutowie na godz. 11.30 zaplanowano Marsz Papieski ulicami miasta, a na godz. 17.00 Gorzkie Żale i Oratorium Pasyjne. Wszystko zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Narodowy Marsz Papieski w Warszawie

Warszawski marsz wyruszy 2 kwietnia z ronda Dmowskiego o godz. 11.00 i przejdzie ulicami Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego oraz Krakowskim Przedmieściem do katedry archidiecezjalnej przy ul. Świętojańskiej 8. Tam o godz. 12.30 zostanie odprawiona uroczysta msza, w której wszyscy będą mogli wziąć udział. Będą tam rozstawione telebimy.

Biały Marsz w Krakowie

Marsz krakowski planuje odtworzyć trasę Białego Marszu, który po zamachu na papieża w 1981 r. zgromadził na krakowskich Błoniach kilkaset tysięcy ludzi. Marsz wyruszy o godz. 13.30. Uczestnicy przemaszerują z krakowskich Błoni (zbiórka przy Kamieniu Papieskim) ulicami: 3 Maja, al. Mickiewicza, Karmelicką, Szewską aż do Rynku Głównego. 

"Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II, przede wszystkim te kierowane do Polaków. Będziemy także odmawiać różaniec. O godz. 15.00 odbędzie się uroczysta msza św. w Bazylice Mariackiej" - piszą organizatorzy.

Na 20:00 przewidziano czuwanie modlitewne pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3, które potrwa do godz. 21.37. Czuwaniu przy ul. Franciszkańskiej 3 towarzyszy hasło „Wdzięczni”, ponieważ - jak podają organizatorzy "(...) z całą mocą chcemy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas."

"Podczas modlitwy różańcowej będą towarzyszyły nam słowa Ojca Świętego i rozważania przygotowane przez młodych ludzi z naszej archidiecezji. Przy tej okazji abp Marek Jędraszewski poświęci krzyż do kościoła św. Jana Pawła II, który powstaje na krakowskim Ruczaju". - podkreślają organizatorzy czuwania.

Marsz wdzięczności w Gdańsku

O godz. 15.00 przy kościele Mariackim w Gdańsku przy ul. Podkramarskiej 5 rozpocznie się marsz wdzięczności, który skończy się o 16:15 modlitwą przy pomniku Trzech Krzyży. - Część marszu będzie spokojna i milcząca, potem będzie muzyka, by pokazać radość życia - mówi metropolita arcybiskup Tadeusz Wojda.

Jego organizatorami są Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie oraz Duszpasterstwo parafialne Bazyliki Mariackiej.

Marsz w Szczecinie

Marsz szczeciński poprzedzi msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00. Sam marsz ruszy o godz. 16.30. Planowane jest przejście ulicami Szczecina na Jasne Błonia, pod pomnik św. Jana Pawła II. Miejsce jest nieprzypadkowe, upamiętnia bowiem wizytę papieża w Szczecinie oraz liturgię odprawioną w tym miejscu 11 czerwca 1987 r.

Uczestnicy mogą przynieść ze sobą znicze oraz portrety św. Jana Pawła II.

Marsz wdzięczności w Lublinie

W Lublinie marsz organizuje Region Środkowo-Wschodni NSZZ "Solidarność". Ma on być wyrazem wdzięczności za dar życia i nauczania św. Jana Pawła II.

Zbiórka przed marszem rozpocznie się o godz. 14.00 w parafii św. Rodziny przy Krzyżu Papieskim, ul. Jana Pawła II 11, a już kwadrans później uczestnicy mają zacząć pochód i przejdą ulicami: Jana Pawła II, Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego i dotrą do kościoła akademickiego KUL. Na godz. 15.30 zaplanowana jest msza św. Ok. godz. 17.00 planowane jest zakończenie marszu.

Białostocki Marsz Papieski

W uzgodnieniu z Kurią Metropolitalną Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" wspólnie z Klubem Więzionych Internowanych i Represjonowanych organizują uroczystości upamiętniające 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. 

W godz. 10.00-10.45 ma się odbyć zbiórka pocztów sztandarowych. Kwadrans później zostanie odprawiona w Archikatedrze Białostockiej uroczysta msza św. koncelebrowana przez ks. Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolitę Białostockiego. Po mszy św. planowane jest przejście pod pomnik Ojca Świętego, tam zaś krótka modlitwa i złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów przez Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" oraz Przewodniczącego Klubu WIR.

Następnie poczty sztandarowe oraz wierni w Marszu Papieskim przejdą przez ul. Rynek Kościuszki i ulicą Lipową do bazyliki mniejszej św. Rocha, gdzie po krótkiej ceremonii pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej nastąpi zakończenie obchodów.

Łódź i Tarnów

Uroczystości mieć będą również miejsce o godzinie 15.00 na Placu Niepodległości w Łodzi i o 13.00 w Tarnowie na Placu Sobieskiego

Lipnica Murowana (małopolskie)

TZ kolei w Lipnicy Murowanej mieć będzie miejce Tradycyjny 64. Konkurs Lipnickich Palm: p 10.45 - planowane jest poświęcenie palm, o 11.00 - msza święta, a o 13.00 - ogłoszenie wyników konkursu.

Wadowice

W Wadowicach o 18.00 rozpocznie się koncert papieski (transmisja TVP1 i Jedynka)

***

Narodowy Marsz Papieski to inicjatywa społeczna, która narodziła się spontanicznie w odpowiedzi na medialne oskarżenia wobec Jana Pawła II, a jednocześnie w polską wspólnotę - zaznaczają organizatorzy wydarzenia.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na aktualizowanej stronie marszpapieski.pl.

Czytaj także:


dn/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także