more_horiz
Wiadomości

"Nie możemy milczeć wobec ataków na świętego Jana Pawła II". Prymas Czech broni polskiego papieża

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 12:34
"Nie możemy milczeć wobec ataków na świętego Jana Pawła II, które w ostatnich dniach mają miejsce w sąsiedniej Polsce" - napisał praski arcybiskup, prymas Czech i przewodniczący episkopatu Jan Graubner.
Prymas Czech Jan Graubner napisał list przeciw oskarżeniom wobec Jana Pawła II
Prymas Czech Jan Graubner napisał list przeciw oskarżeniom wobec Jana Pawła IIFoto: PAP/CTK

Metropolita Pragi w swoim oświadczeniu stwierdził, że zarzuty dotyczące tuszowania nadużyć seksualnych nie uwzględniają szerszego kontekstu.

Jan Graubner uznał, że bezkrytyczne przyjmowanie stworzonych przez bezpiekę dokumentów za wiarygodne jest niedopuszczalne. Przypomniał, że, podobnie jak w komunistycznej Czechosłowacji, również w Polsce Ludowej celem służb była dyskredytacja przedstawicieli Kościoła.

Próby tendencyjne i ahistoryczne

"Należy pamiętać, że w atakach na świętego Jana Pawła II biorą udział także byli polscy przedstawiciele komunistyczni. Tocząca się w Polsce walka polityczna jest atakiem również na naszą wolność, dlatego powinniśmy ją jednoznacznie odrzucić i stanąć w obronie dziedzictwa świętego papieża Polaka, który znacząco przyczynił się do upadku komunistycznej dyktatury w krajach Europy Środkowo-Wschodniej" - napisał Jan Graubner, nazywając próby zdyskredytowania dziedzictwa Jana Pawła II tendencyjnymi i ahistorycznymi.

Praski arcybiskup dodał, że obrona świętości Jana Pawła II nie oznacza, że polski papież nie popełnił żadnych błędów.

"Musimy jednak uświadomić sobie, że w tamtym czasie w Polsce obowiązywały nie tylko inne przepisy niż dzisiaj. Inna była świadomość społeczna i metody radzenia sobie z problemem przestępstw seksualnych" - stwierdził arcybiskup Jan Graubner.

Czytaj także:

pg,iar

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także