more_horiz
Wiadomości

Dr Kindziuk o atakach na Jana Pawła II: przykrywanie materiałów niewygodnych jest jedną z form manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 15:00
- Narracja, która pojawiła się w związku z publikacją materiałów o Janie Pawle II pokazuje, że mamy do czynienia z przykrywaniem materiałów niewygodnych - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim dr Milena Kindziuk, medioznawca i autorka biografii rodziny Wojtyłów. W ten sposób komentuje publikacje mówiące o rzekomym ukrywaniu przez kard. Karola Wojtyłę spraw pedofilii.
Dr Milena Kindziuk
Dr Milena KindziukFoto: Przemysław Goławski

Medioznawca i wykładowca UKSW mówi, że "przykrywanie materiałów niewygodnych jest jedną z form manipulacji. Wyjaśnia, że mechanizm ten stosowano w reportażu "Franciszkańska 3".

- Kiedy w filmie Marcina Gutowskiego widzimy kardynała Wojtyłę, który niejako przekazuje księdza uwikłanego w grzechy wykorzystywania seksualnego do innej diecezji, to nie ma informacji i widz nie dowiaduje się, że ów ksiądz przynależał, czyli był inkardynowany, właśnie do innej diecezji niż krakowska - do diecezji lubaczowskiej. Kard. Wojtyła po to tam skierował tego księdza, żeby jego biskup, przełożony duchownego, mógł go ukarać. Nie mógł tego zrobić kard. Wojtyła – stwierdza dr Kindziuk.

- Narracja prezentuje Wojtyłę niemalże jak seryjnego mordercę, a zarzuty jakie się pojawiają wokół niego i jakie są formułowane, nie są umocowane w faktach i nie są oparte na rzetelnej kwerendzie medioznawczej i historycznej, nie uwzględniają kontekstu kulturowego i historycznego, dlatego są fałszywe – ocenia medioznawca.

Czytaj także:

Przemysław Goławski

Zobacz także

Zobacz także