more_horiz
Wiadomości

"Okrągły stół" ws. rynku zbóż. Minister Kowalczyk podał termin spotkania

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 15:19
Wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi, zapowiedział, że spotkanie "okrągłego stołu" ws. sytuacji na rynku zbóż odbędzie się w środę. - Dyskusję rozpoczniemy w godzinach południowych - poinformował.
W środę ma odbyć się spotkanie okrągłego stołu ws. rynku zbóż
W środę ma odbyć się spotkanie "okrągłego stołu" ws. rynku zbóżFoto: zmeypetrov/Shutterstock

- Na to spotkanie zaprosiłem przedstawicieli wszystkich organizacji rolniczych, które działają na polskim rynku. Zaprosiłem również przedstawicieli poszczególnych branż: producentów zbóż, hodowców, ale też firmy, które handlują zbożem, które zajmują się przetwórstwem zboża - powiedział wicepremier.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwołuje "okrągły stół" ws. rynku zbóż

"Okrągły stół" dotyczący sytuacji na rynku zbóż organizuję, by propozycje rozwiązań, które przedstawimy, zostały ocenione. Przede wszystkim chcemy wzmocnić eksport. Ale to jest rzecz niełatwa, więc tu czekamy na jakieś podpowiedzi. Mam nadzieję, że będzie już zatwierdzona przez KE pomoc krajowa dla producentów zbóż - mówił Henryk Kowalczyk.

Jak zaznaczył, problem z opróżnieniem magazynów "może teraz nie jest jeszcze najstraszniejszy, ale ważne jest, żebyśmy mieli wolne magazyny na żniwa, bo wtedy może się objawić ten prawdziwy, duży problem".

Wicepremier Kowalczyk informował w ostatnich dniach, że w nadchodzącym tygodniu ma odbyć się "okrągły stół" dotyczący eksportu zboża. Zapowiadał, że na spotkanie mają zostać zaproszone firmy eksportowe, organizacje rolnicze, a także przedstawiciele resortu infrastruktury oraz Krajowej Grupy Spożywczej. Podał też, że podczas "okrągłego stołu" mają paść propozycje dotyczące eksportu, kredytowania i magazynowania.

Propozycja wsparcia rolników w transporcie zboża na eksport

24 marca br. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź projektu, który wprowadzi pomoc w formie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich.

"Proponuje się, aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł; województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł" - poinformowano.

Czytaj również:

PAP/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także