more_horiz
Wiadomości

Dodatkowe 100 mln euro na import zboża z Ukrainy. Ponad jedną trzecią otrzyma Polska

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 13:21
Dodatkowe 100 milionów euro przekaże Komisja Europejska pięciu krajom w związku z importem zboża z Ukrainy, z czego ponad jedną trzecią otrzyma Polska. Dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Chodzi o wyrównanie rolnikom strat wywołanym zwiększonym przywozem ukraińskich zbóż i nasion oleistych.
KE przekaże 100 mln euro na import zboża z Ukrainy. Duża kwota trafi też do Polski
KE przekaże 100 mln euro na import zboża z Ukrainy. Duża kwota trafi też do PolskiFoto: Elena Larina/shutterstock

W sprawie 100 milionów euro jest już, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, zgoda przewodniczącej Komisji Europejskiej. Oficjalnie decyzja może być ogłoszona już w przyszłym tygodniu.

Pieniądze mają pochodzić z tak zwanej rezerwy kryzysowej. Jest też możliwość podwojenia otrzymanego unijnego wsparcia pieniędzmi z krajowego budżetu. Polska w tej transzy będzie największym beneficjentem. Podobnie jak w pierwszym pakiecie pomocowym ogłoszonym w poniedziałek przez Komisję.

Z ponad 56 milionów euro do Polski trafi prawie 29,5 miliona euro. Te pieniądze również będą pochodzić z rezerwy kryzysowej i również będzie możliwość podwojenie otrzymanej kwoty wsparciem krajowym. Ostateczna decyzja unijnych krajów zatwierdzająca tę propozycję również jest spodziewana w przyszłym tygodniu.

Dotychczasowe środki były zbyt małe

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki wziął w czwartek udział w obradach państw Unii Europejskiej. Po pierwszym dniu szczytu w Brukseli poinformował na konferencji prasowej, że Polska zawnioskowała do UE o zwiększony budżet wsparcia dla sprzedaży zboża, które wjeżdża do nas z Ukrainy". - Tutaj udało się uzyskać pomoc, ale ciągle jest jej za mało - powiedział szef rządu.

Dodał wtedy, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna. - Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam dopomóc - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także:

IAR/mn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także