more_horiz
Wiadomości

"Nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności". Jednoznaczne słowa premiera Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 23:30
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności". - Te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane - zapewnił w czwartek w Brukseli szef polskiego rządu.
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu Unii Europejskiej w BrukseliFoto: PAP/Andrzej Lange

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE został m.in. zapytany o słowa unijnej komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry, która - jak wskazał jeden z dziennikarzy - miała powiedzieć, że ciągle nie są spełnione tzw. warunki horyzontalne do wypłaty Funduszu Spójności.

Dziennikarz przytoczył także słowa unijnego komisarza Didiera Reyndersa, który miał powiedzieć w czwartek, że spełnienia wymaga nie tylko kwestia sądownictwa, ale także kwestie poszanowania mniejszości seksualnych w Polsce.

Brak negatywnych sygnałów

Szef rządu w odpowiedzi na to jednoznacznie zapewnił, że "nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności".

- Te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane. Na początku są zaliczki, teraz programy wchodzą w fazę projektowania, później realizacji. Zawsze tak jest, że najpierw muszą być wydatki certyfikowane, potem są kwalifikowane, potem wypłaty się odbywają. Żadnych negatywnych sygnałów od pani komisarz nie słyszałem ani pan minister Grzegorz Puda, który za to odpowiada - mówił premier.

Także minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że nie ma negatywnych sygnałów w tej kwestii płynących z Komisji Europejskiej. - Rozmawiałem również dzisiaj z panem ministrem Pudą. Nie ma sygnałów, żeby jakiekolwiek informacje płynęły ze strony Komisji Europejskiej, z których można by wnioskować, że realizacja funduszy może być zagrożona - mówił.

Program Spójności otwierany z pompą

Dziennikarze podczas konferencji wskazywali, że nie chodzi o kwestionowanie zaliczek, które są wypłacane, ale - jak miała mówić unijna komisarz - o zwrot za zrealizowane faktury. Ich zdaniem ze strony unijnej komisarz miało paść jasne stwierdzenie, że "kluczowa jest ustawa o Sądzie Najwyższym".

- Pani komisarz Ferreira była w Polsce jakieś półtora miesiąca temu, to chyba nie przyjeżdżałaby do Polski po to, żeby sama zaproponować, aby uroczyście rozpocząć kolejną wielką perspektywę - Fundusz Spójności dla Polski. Pięć tygodni temu była w Polsce, poprosiła pana ministra Pudę, poprosiła mnie wraz z jeszcze jednym komisarzem, abyśmy z pompą otworzyli Program Spójności z kolejnej perspektywy - wskazał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że również nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji tych projektów.

Zobacz także:

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka po pierwszym dniu Rady Europejskiej w Brukseli:

jp/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także