more_horiz
Wiadomości

"Najgorsze praktyki z czasów nazistowskich Niemiec". Premier Morawiecki o porywanych ukraińskich dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 22:03
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że porywanie i uprowadzanie dzieci przypomina najgorsze praktyki z czasów nazistowskich Niemiec.
Porywanie i uprowadzanie dzieci przypomina najgorsze praktyki z czasów nazistowskich Niemiec - mówił premier.
Porywanie i uprowadzanie dzieci przypomina najgorsze praktyki z czasów nazistowskich Niemiec - mówił premier.Foto: AA/ABACA

Podczas konferencji prasowej w Brukseli podkreślił, że co najmniej 16 tysięcy dzieci zostało uprowadzonych z Ukrainy.

Mateusz Morawiecki dodał, że Białoruś musi podlegać sankcjom, ponieważ służy Rosji jako mechanizm omijający restrykcje. Szef rządu w Brukseli uczestniczy w dwudniowym szczycie unijnych przywódców.

Wywożenie dzieci

Szefowa KE Ursula von der Leyen przyznała na zakończenie pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli, że wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim, we współpracy z Ukraińcami, uruchomiła inicjatywę mającą na celu repatriację uprowadzonych dzieci z terenów okupowanych, wywożenie w głąb Rosji i tam przymusowe adopcje

W czasie okupacji terenów Ukrainy Rosjanie wywozili ukraińskie dzieci na tak zwane wakacje i rehabilitację. Początkowo w głąb okupowanych terenów lub na terytorium Rosji, a po wyzwoleniu tych ziem odmawiali oddania ich rodzicom.

Posłuchaj
00:28 12267282_1.mp3 Bruksela: premier M. Morawiecki o porywanych ukraińskich dzieciach (IAR)

Dzieci są też poddawane indoktrynacji i rusyfikacji. W szkołach, które funkcjonują na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję, uczniom wpaja się kult wojny i przemocy, a także zmusza do śpiewania pieśni na cześć Władimira Putina i rysowania swastyk na ukraińskich flagach - powiadomił w środę niezależny rosyjski kanał na Telegramie "Możem Objasnit". 

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także