more_horiz
Wiadomości

Hakerzy uderzyli w strony rządowe. Stanisław Żaryn ujawnił skalę ataków. Wskazał na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 22:30
- Niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych. Te działania prowadzone są głownie przez hakerów pracujących na rzecz Rosji - powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odnosząc się do doniesień o niedzielnym ataku na strony rządowe.
Stanisław Żaryn o doniesieniach ws. ataku hakerskiego: niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych
Stanisław Żaryn o doniesieniach ws. ataku hakerskiego: niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowychFoto: Shutterstock/Sergey Nemirovsky

W niedzielę portal fakt.pl powołując się na zajmujący się analizą zagrożeń w sieci portal Falconfeeds.io poinformował o ataku hakerskim na stronę internetową Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Do ataku miała się przyznać prorosyjska grupa Phoenix. Wieczorem Falconfeeds.io poinformował o kolejnych atakach na polskie strony internetowe.

Celem ataków miała paść strona Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Informacji Skarbowej, Rady Doskonałości Naukowej, a także strona produkujących amunicję Zakładów Metalowych Dezamet S.A. w Nowej Dębie, gdzie w poniedziałek ma się udać z wizytą premier Mateusz Morawiecki.

Rosyjski trop

- Niemal codziennie mamy różnego rodzaju próby blokowania ważnych serwisów państwowych czy instytucji powiązanych z państwem polskim. Te działania prowadzone są głównie przez hakerów, którzy pracują na rzecz Rosji, ale wykorzystują mało wyszukane i mało wyrafinowane narzędzia - ocenił Stanisław Żaryn.

Dodał, że chodzi głownie o ataki typu DDoS, czyli próby blokowania dostępności różnego rodzaju serwisów internetowych. - Takimi atakami zajmują się grupy działające na rzecz Rosjan, jak Killnet, czy NoName057. To zespoły hakerskie, które są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne i prowadzą działalność o charakterze cyberwojny przeciwko Zachodowi, w tym Polsce - powiedział.

W jego ocenie takie działania mają z jednej strony siać chaos w Polsce, "ale również są typowym zagraniem propagandowym pokazującym rzekomo wszechmocność rosyjskich struktur odpowiedzialnych za walkę w cyberprzestrzeni".

- Nie jest to obraz prawdziwy, mamy do czynienia po raz kolejny z działaniami, które są obliczone na wytworzenie kolejnych skutków o charakterze psychologicznym, czy informacyjnym - powiedział.

Atak DDoS na strony państwowe

Stanisław Żaryn odniósł się też do niedzielnych zmasowanych ataków.

- W ostatnim czasie rzeczywiście zidentyfikowaliśmy krótkotrwały brak dostępności strony SKW, ale te działania zostały szybko zneutralizowane, a strona została przywrócona. Tu także mieliśmy do czynienia z atakiem DDoS - powiedział.

Dodał, że działania te można analizować przez pryzmat próby odpowiedzi na skuteczną pracę polskiego kontrwywiadu. - Przypomnę, że zarówno ABW jak i SKW bardzo skutecznie w ostatnich miesiącach neutralizują kolejne działania rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce - powiedział.

Zobacz także:

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia:

jp/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także