more_horiz
Wiadomości

Polska 2050 z coraz niższym poparciem. "Powodem błędy komunikacyjne i Donald Tusk"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 13:00
Polska 2050 z coraz słabszymi notowaniami. Partia, która jeszcze dwa lata temu cieszyła się wyższym poparciem niż PO i goniła w sondażach PiS, dziś musi martwić się tym, czy przekroczy próg wyborczy i znajdzie się w przyszłym Sejmie. - Doprowadziły do tego błędy komunikacyjne i Donald Tusk - ocenia politolog, dr Bartłomiej Biskup. 
Polska 2050 z coraz mniejszym poparciem. Podzieli los Nowoczesnej?
Polska 2050 z coraz mniejszym poparciem. Podzieli los Nowoczesnej?Foto: PAP/ Marcin Obara

Wiosną 2021 Polska 2050 wyprzedza w sondażach Koalicję Obywatelską i wysuwa się na fotel lidera wśród partii opozycyjnych. W maju średnie notowania formacji Szymona Hołowni wynoszą niecałe 22 proc. - to o blisko 6 pkt. więcej niż KO. W tym samym okresie do Polski 2050 dołączają kolejni parlamentarzyści: Mirosław Suchoń i Michał Gramatyka, a wcześniej Joanna Mucha i Paulina Hennig-Kloska oraz senator Jacek Bury. W Szymonie Hołowni coraz więcej osób widzi przyszłego lidera opozycji i premiera, ten zapowiada odsunięcie PiS od władzy, nie wyklucza kolejnych transferów politycznych i utworzenia już w tej kadencji Sejmu własnego klubu parlamentarnego. 

Wiosna 2023 - poza Koalicją Obywatelską Polskę 2050 regularnie wyprzedzają w sondażach również Lewica i Konfederacja. Kilka tygodni temu partię Szymona Hołowni opuściła Hanna Gill-Piątek - pierwsza i przez wiele miesięcy jedyna posłanka partii. W Szymonie Hołowni coraz więcej osób widzi memotwórczy materiał, a nie poważnego polityka. Lider Polski 2050 chce wspólnego startu z PSL - ten pomysł może być dla jego formacji jedyną szansą na to, aby przekroczyć próg wyborczy i wprowadzić do Sejmu jakichkolwiek posłów - w przypadku jednej listy z KO takiej pewności już nie ma, bo ludzie Hołowni, patrząc na ich słabnące notowania, mogą zostać pozbawieni "miejsc biorących". 

Przyczyny problemów Polski 2050

Zdaniem dr. Bartłomieja Biskupa, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, przyczyn sondażowego tąpnięcie Polski 2050 należy szukać zarówno w błędach popełnianych przez tę formację, jak i zmieniającym się otoczeniu politycznym. - Powrót Donalda Tuska i wzmocnienie Platformy Obywatelskiej odbyło się kosztem Polski 2050. Obie formacje, podobnie jak w przeszłości miało to miejsce z Nowoczesną, posiadają wspólny elektorat. Powrót Tuska i poprawienie notowań PO musiało skończyć się spadkiem poparcia dla Polski 2050, bo są to naczynia połączone - tłumaczy portalowi PolskieRadio24.pl ekspert UW. Co jeszcze osłabiło formację byłego showmana telewizji TVN?

- Spadek notowań partii Szymona Hołowni jest też wynikiem błędów komunikacyjnych. W wielu kwestiach partia ta zajmowała niejednoznaczne stanowisko, takim przykładem jest chociażby stosunek do Kościoła. Ponadto na tle konkurencji oferta programowa Polski 2050 jest bardzo uboga. Trudno wskazać postulaty tej partii, które odbiły się szerokim echem w mediach - dodaje dr Biskup.

Polska 2050 jak Nowoczesna?

Zdaniem eksperta ostatnie spadki sondażowe Polski 2050 mogą być również spowodowane wzrostem notowań Konfederacji. Politolog UW zauważa, że obie formacje kierują swój przekaz do ludzi młodych o wolnorynkowych poglądach. - Na pewno większe przepływy elektoratu występują między Polską 2050 a Konfederacją niż między PiS a Konfederacją - stwierdza rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. Jaka przyszłość czeka Polskę 2050, czy ugrupowanie znajdzie się w przyszłym Sejmie?

Dr Biskup prognozuje, że Polska 2050 wystartuje ze wspólnej listy PSL. - Wydaje się, że będzie to najrozsądniejsze rozwiązanie. Pozwoli Polsce 2050 wprowadzić swoich posłów do parlamentu. Ciekawe natomiast, co będzie dalej - zastanawia się politolog UW. W jego ocenie prawdopodobne jest, że dopiero w przyszłej kadencji Polska 2050 podzieli los Nowoczesnej. - Bardzo możliwe, że w przyszłym Sejmie wystąpią różnice programowe między partią Hołowni a PSL, a ta pierwsza zostanie wtedy wchłonięta przez Platformę Obywatelską - przewiduje rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.  

MF, PolskieRadio24.pl

Czytaj więcej:

Wsparcie dla produkcji amunicji w Polsce. Premier zapowiada specjalny program

"Jarosław Kaczyński wróci na trasę prekampanijną zaraz po świętach". Zapowiedź sekretarza generalnego PiS

"Strajk niepełnosprawnych nie był na rękę Tuskowi". Kulisy protestu Hartwich

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także