more_horiz
Wiadomości

Donald Tusk liderem rankingu nieufności. Zobacz nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 16:41
Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania w marcu - wynika z sondażu CBOS. Na przeciwnym biegunie jest szef PO Donald Tusk.
Donald Tusk jest liderem w rankingu nieufności
Donald Tusk jest liderem w rankingu nieufnościFoto: PAP/Zbigniew Meissner

W marcu liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda - zaufanie do niego deklaruje 60 proc. badanych (o 4 pkt. proc. więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 29 proc. respondentów (spadek o 3 pkt. proc.).

Szef MON i premier na podium

Drugie miejsca zajmuje, tak samo jak w lutym, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu w marcu ufa 44 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.), a 28 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (spadek o 1 pkt proc.).

Na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 43 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.); nieufność wyraża 45 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).

Wiceszefowi PO, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 38 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.); nieufność do niego deklaruje 43 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Wzrost zaufania

W marcu nieznacznie polepszyły się notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zaufanie do niego deklaruje 36 proc. badanych (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem), nie ufa mu 51 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt. proc.).

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 34 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.), a 28 proc. deklaruje wobec niej nieufność (wzrost o 1 pkt proc.).

Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 23 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa mu 39 proc. respondentów (bez zmian).

Partyjni liderzy

Zaufanie do przewodniczącego PO Donalda Tuska deklaruje 26 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.); nieufność wobec niego wyraża 58 proc. ankietowanych (o 2 pkt. proc. więcej niż w lutym).

Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 33 proc. respondentów (spadek o 2 pkt. proc.). W marcu nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni ufa 32 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 40 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty może liczyć na 20-proc. zaufanie; nie ufa mu zaś 29 proc. badanych.

Politykowi Konfederacji WiN Krzysztofowi Bosakowi ufa 20 proc. badanych (spadek o 7 pkt. proc.), nie ufa mu 38 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.).

Zaufanie do ministrów

Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 32 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.), zaś nieufność wobec niego wyraża 30 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

31 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (wzrost o 1 pkt proc.). Jednak dominującym nastawieniem wobec szefa MS pozostaje nieufność - wyraża ją 50 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt. proc.).

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 27 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 25 proc. deklaracji nieufności (spadek o 3 pkt. proc.).

Zaufanie do szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua deklaruje 25 proc. ankietowanych (o 1 pkt proc. mniej), 13 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) wyraża w stosunku do niego nieufność. 47 proc. badanych nie zna szefa MSZ.

Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 23 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.); nieufność w stosunku do niego wyraża 45 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.).

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek może liczyć na 23-proc. zaufanie; nie ufa mu 47 proc. ankietowanych. Czarnek nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa mu 17 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.). 45 proc. nie zna ministra rolnictwa.

Metoda badania

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS - samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 marca br. na próbie liczącej 993 osoby (w tym: 58 proc. metodą CAPI, 24,6 proc. - CATI i 17,4 proc. - CAWI).

Czytaj także:

PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także