more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk zaproponował stworzenie nowej platformy dialogu polsko-niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 20:40
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas wizyty w Berlinie zaproponował stworzenie nowej platformy dialogu polsko-niemieckiego. Jak mówił, byłaby to droga do zbliżenia stanowisk w trudnych sprawach.
Reparacje dla Polski. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zaproponował utworzenie nowej platformy dialogu z Niemcami
Reparacje dla Polski. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zaproponował utworzenie nowej platformy dialogu z NiemcamiFoto: Żdżarski Wacław / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wiceszef MSZ spotkał się w Berlinie między innymi z Dietmarem Nietanem - koordynatorem niemieckiego resortu spraw zagranicznych do spraw niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej.

- Zaproponowałem, aby podjąć próbę stworzenia formuły dialogu w oparciu o grupę przyjaźni polsko-niemieckiej, gdzie są przedstawiciele wszystkich formacji Bundestagu, rządzących i opozycyjnych. Dietmar Nietan przyjął koncepcję w sposób pozytywny. 22 maja planujemy zorganizowanie spotkania w tym formacie, gdzie moglibyśmy omówić punkty sporne między naszymi rządami - wskazał.

"Niemcy muszą się zmierzyć z tematem reparacji"

Arkadiusz Mularczyk dodał, że wciąż nie ma decyzji w sprawie budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej. Przyznał, że "negocjacje są dalej prowadzone w mętnej wodzie". Wskazał, że należy tę sprawę podnosić na agendzie politycznej.

Podczas rozmów w Berlinie Arkadiusz Mularczyk mówił też o kwestii Związku Polaków w Niemczech, którego majątek w czasie wojny znacjonalizowano, a działacze zostali zamordowani. Polska domaga się powrotu do dyskusji na temat tego majątku, uchylenia dekretu i rehabilitacji przedstawicieli związku.

Posłuchaj
00:54 12273288_1.mp3 Berlin: Arkadiusz Mularczyk o reparacjach i pomniku polskich ofiar wojny. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Wiceminister spraw zagranicznych przyznał, że tematy zawarte w nocie dyplomatycznej powinny być przedmiotem szczegółowych rozmów z niemieckim rządem. - Odnoszę wrażenie, że w dużej mierze brak świadomości niemieckiej opinii publicznej i polityków odnośnie do naszych roszczeń i brak wiedzy, ale także jest pewna zmowa milczenia klasy politycznej, która nie chce tej sprawy podnosić, bo ma świadomość, że to może być jakaś puszka Pandory dla Niemiec. Niestety to są koszty działalności ich pradziadków, dziadków i ojców i muszą się z tym zmierzyć - dodał.

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk podczas wizyty w Berlinie omawia też kwestie nauczania języka polskiego w Niemczech. Porusza również tematykę związaną z pomocą Ukrainie. Wizyta wiceszefa MSZ zakończy się we wtorek.

Zobacz także:

Arkadiusz Mularczyk w Polskim Radiu 24:

jp/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także