more_horiz
Wiadomości

Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 r. Mateusz Morawiecki: to ideologia klimatyczna

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 15:19
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd opowiada się za wolnością każdego kraju do decydowania o tym, kiedy odbędzie się przejście z aut spalinowych na elektryczne. We wtorek państwa Unii zagłosowały za zakazem sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku. Polska była przeciwna.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd opowiada się za wolnością każdego kraju do decydowania o tym, kiedy odbędzie się przejście z aut spalinowych na elektryczne
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd opowiada się za wolnością każdego kraju do decydowania o tym, kiedy odbędzie się przejście z aut spalinowych na elektryczneFoto: Shutterstock/Fotokon

Podczas konferencji prasowej szef rządu podkreślił, że nasz kraj opowiada się za wolnością w tej sprawie. - Mamy ideologie klimatyczną, która prowadzi do czegoś, co z gruntu odrzucamy: zakaz produkcji samochodów spalinowych. Niech społeczeństwa same w sposób łagodny, stopniowy decydują o tym, kto chce, kiedy, gdzie, czym jeździć. My zdecydowanie opowiadamy się za wolnością - mówił premier.

Sprzeciw Polski

Polska od początku prac nad przepisami była przeciwko wprowadzaniu zakazu dla nowych samochodów emisyjnych po 2035 roku. Argumentowała, że nie można przerzucać kosztów na obywateli, dla których ekologiczne auta będą zbyt drogie, że 2035 rok jest nierealny i że przepisy nie uwzględniają różnych uwarunkowań w krajach członkowskich.

» INFORMACJI MOTORYZACYJNYCH SZUKAJ TEŻ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Przepisy dotyczą tylko nowych aut. Te wyprodukowane przed 2035 rokiem nadal będą dostępne na rynku, a tym samym także benzyna i diesel na stacjach paliwowych.

Posłuchaj
00:18 12276729_1.mp3 M. Morawiecki o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku (IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także