more_horiz
Wiadomości

Warszawa: Włodzimierz Karpiński odwołany. Ratusz odcina się od byłego ministra skarbu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 17:21
Włodzimierz Karpiński jest już formalnie odwołany ze stanowiska sekretarza, nie zasiada również w radach nadzorczych spółek - przekazała rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth. Dodała, że niebawem zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko sekretarza miasta.
Włodzimierz Karpiński pełnił w warszawskim ratuszu funkcjęsekretarza miasta
Włodzimierz Karpiński pełnił w warszawskim ratuszu funkcję sekretarza miastaFoto: ArtMediaFactory/ Shutterstock

Karpiński zasiadał również w radach nadzorczych spółek: Metro Warszawskie i Veolia. Jego nazwiska zniknęło ze strony internetowej urzędu miasta oraz miejskiej spółki Metro Warszawskie.

Sekretarza miasta powołuje i odwołuje prezydent Warszawy. Włodzimierzowi Karpińskiemu, który wygrał konkurs, to stanowisko zostało powierzone w kwietniu 2021 roku. Teraz został odwołany.

Rezygnacja ze stanowiska

Jednocześnie w czwartek pełnomocnik Karpińskiego mec. Michał Królikowski poinformował rano, że nie dotarła jeszcze do niego dymisja jego klienta.

W zeszłą środę pełnomocnik Karpińskiego wskazywał, że były minister skarbu sam zrezygnował z funkcji sekretarza Warszawy. - W ubiegłym tygodniu, mój klient wysłał do mnie pisemną rezygnację z funkcji sekretarza miasta. Gdy tylko dotrze ona do mnie, niezwłocznie przekażę ją do stołecznego ratusza - mówił 22 marca Polskiej Agencji Prasowej Michał Królikowski.

Informację potwierdziła wówczas rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth. - Otrzymaliśmy informację od pełnomocnika, że p. Włodzimierz Karpiński złożył rezygnację ze stanowiska - przekazała mediom, dodając, że gdy tylko pismo trafi do rąk prezydenta Warszawy, to zgodnie z zapowiedzią, rezygnacja zostanie przyjęta.

Zatrzymani w śledztwie w sprawie wywozu śmieci w Warszawie

Tuż po aresztowaniu Karpińskiego prezydent Warszawy zawiesił go w sprawowaniu funkcji sekretarza miasta a w marcu skierował do rad nadzorczych spółek, w których zasiadał Karpiński, innych pełnomocników.

Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu został zatrzymany w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak (obaj zgadzają się na podawanie nazwiska - red.), a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Są oni podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.

Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł. Na początku lutego m.in. podobny zarzut w tym samym śledztwie usłyszał już b. wiceminister skarbu Rafał Baniak. Obydwaj zostali tymczasowo aresztowani.

Posłuchaj
01:00 karpinski - spec - 12252300_1.mp3 15 marca tego roku Sąd Okręgowy w Katowicach podtrzymał decyzję Sądu Pierwszej Instancji w sprawie tymczasowego aresztowania podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpińskiego - relacja Agnieszki Loch (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także