more_horiz
Wiadomości

Ruszyła wypłata 13. emerytury. Marlena Maląg: ma przywrócić godność osobom starszym

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 22:55
- Dzisiaj rozpoczęliśmy wypłatę 13. emerytury. To świadczenie, które weszło na stałe i w czasie COVID-19 stało się swoistą tarczą antykryzysową. Jest wsparciem w trudnym czasie, gdy trwa wojna na Ukrainie. Na "trzynastki" jest ponad 15 mld zł - powiedziała w TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister Marlena Maląg: ruszyła wypłata 13. emerytury
Minister Marlena Maląg: ruszyła wypłata 13. emeryturyFoto: Twitter/MRiPS

Marlena Maląg podkreśliła w TVP Info, że 13. emerytura ma przywrócić godność osobom starszym.

Nasi oponenci mówili, że świadczenia, które wspierają seniorów, rodziny z małymi dziećmi, powinny być ograniczone. Naszą filozofią jest wsparcie rodzin, seniorów, osób z niepełnosprawnością. Działamy na rzecz drugiego człowieka - zaznaczyła.

Jak mówiła minister rodziny, "waloryzacja rent i emerytur ruszyła 1 marca, w tym roku mamy waloryzację kwotowo-procentową, z gwarantowaną podwyżką świadczeń o 250 zł. To wzrost o 18,7%, czyli więcej niż średnioroczna inflacja za 2022 r.".

- Na waloryzację rent i emerytur przeznaczyliśmy w tym roku ponad 44 mld zł. To ogromna suma, takie nakłady są możliwe dzięki dobremu zarządzaniu finansami państwa - dodała.

Wypłata 13. emerytury

W piątek rozpoczęła się wypłata trzynastych emerytur. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca to świadczenie z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci je przed tym dniem wolnym.

- Jeśli na przykład termin płatności emerytury wypada 10 kwietnia, to emeryt otrzyma swoje świadczenie wraz z trzynastką jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - wyjaśniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak dodała, pierwsza wypłata została dokonana 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Ostatni termin przypada na 25 kwietnia. Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do dziesiątego dnia miesiąca. Pieniądze trafią do nich jeszcze przez Wielkanocą.

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia i 25 kwietnia. Z kwoty świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu.

Posłuchaj
00:28 Maląg.mp3 Marlena Maląg mówiła w TVP Info, że 13. emerytura ma przywrócić godność osobom starszym (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/Twitter/mr

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także