more_horiz
Wiadomości

Ukraina zamówiła 100 Rosomaków. Premier Morawiecki: Polska zwiększa produkcję zbrojeniową

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 11:15
Ukraina zamówiła w Polsce 100 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. Poinformował o tym w zakładach produkujących ten sprzęt w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.
Ukraina zamówiła 100 Rosomaków. Premier Morawiecki: Polska zwiększa produkcję zbrojeniową
Ukraina zamówiła 100 Rosomaków. Premier Morawiecki: Polska zwiększa produkcję zbrojeniowąFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Szef rządu mówił w Zakładach Rosomak, że fundusze na ukraińskie zakupy będą pochodzić ze środków europejskich i amerykańskich wspierających wysiłek wojenny Ukrainy. Mateusz Morawiecki podkreślił, że transportery opancerzone, podobnie jak armatohaubice Krab stają się narodową marką polskiego przemysłu zbrojeniowego eksportową. Dodał, że rozmowy o ich sprzedaży toczą się obecnie także z innymi krajami.

Wczoraj otrzymałem od premiera Ukrainy zamówienie na 100 Rosomaków produkowanych w Zakładach Rosomak S.A. Ukraina to dzisiaj szaniec wolności, a my stajemy się dostarczycielem bezpieczeństwa dla innych - mówił premier.

Posłuchaj
00:23 12282453_1.mp3 Premier Morawiecki - 100 Rosomaków dla Ukrainy (IAR)

Odbudowa naszego potencjału produkcji broni stała się możliwa dzięki naprawie finansów publicznych. Ważne jest, żebyśmy mieli świadomość, że polska produkcja zbrojeniowa nabiera tempa. My mamy znakomite produkty wojskowe - Rosomaki i Kraby i tu rośnie potężny przemysł produkcji zbrojeniowej - przyznał.

- Przeznaczamy na zakupy sprzętu wojskowego miliardy złotych z polskiego budżetu. Polski budżet jest rekordowy pod tym względem - mówił szef rządu. - W tym roku przeznaczymy od 3 do 4 procent PKB i to będzie jeden z najwyższych procentów PKB w całym Sojuszu Północnoatlantyckim - dodał. Według premiera, nakłady finansowe będą zależały od tego, ile sprzętu będą w stanie dostarczyć Polsce sojusznicy.

"Polski budżet zapewnia stabilność wydatków i inwestycji"

Szef rządu wskazał, że Polska jest dzisiaj "częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego w historii świata". - Polska jest bezpieczna. Polska dziś staje się dostarczycielem bezpieczeństwa dla innych, razem z naszymi sojusznikami amerykańskimi i z innych państw NATO. Przyjmujemy Finlandię i Szwecję do NATO. Putin chciał osłabić NATO, a NATO, czyli sojusz północnoatlantycki został tylko wzmocniony, umocniony jednością, determinacją, siłą wszystkich członków NATO - to jest niezwykle ważne - podkreślił premier Morawiecki.

Jak zaznaczył, "produkcja krajowa wzmacnia bezpieczeństwo". - To niezwykle ważne i o tym bardzo często mówimy. Nie wolno ryzykować wolnością, nie wolno narażać naszej suwerenności, nie wolno ryzykować Polski. To wąskie okienko, ta ogromna szansa historyczna, która się pojawiła, musi być wykorzystana. I zostanie przez nas wykorzystana. Bo wiemy, jak bezcenną wartością jest wolność, jest suwerenność i bezpieczeństwo. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przykłada najwyższą wagę do tych właśnie wartości i dlatego Polska pozostanie bezpieczna - oświadczył premier.

Ważne informacje dotyczące zwiększenia produkcji zbrojeniowej

Na konferencji prasowej szef rządu wskazał, że "na Śląsku rośnie potężny przemysł produkcji zbrojeniowej". - W Bumarze w Gliwicach w najbliższym czasie ogłosimy bardzo ważne komunikaty, ważne informacje dotyczące przeniesienia części produkcji i zwiększania produkcji - zapowiedział premier.

Poinformował, że jest także po rozmowach z kierownictwem Zakładu Rosomak S.A. w Siemianowicach-Śląskich. - Są wysoce prawdopodobne nowe zamówienia ze Słowenii, z którą też rozmawiam, z Arabii Saudyjskiej. Te negocjacje ciągle się jeszcze toczą, ale jest możliwość zakończenia ich również pozytywnie - oświadczył Morawiecki.

Szef rządu mówił także o możliwości zwiększenia produkcji Rosomaków ze 100 do 200 rocznie. - Mamy ogromny potencjał produkcyjny, nowe miejsca pracy, zwiększenie wynagrodzeń, wzmocnienie polskiego przemysłu, to jest nasz cel - podkreślił. Jak dodał, Rosomaki podobnie jak Kraby są "naszą narodową wartością i marką polskiego przemysłu zbrojeniowego".

Zobacz: konferencja prasowa premiera Morawieckiego

Czytaj także:

as/dn/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także