more_horiz
Wiadomości

Wielkanoc. Abp Jędraszewski: Maryja była pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 08:50
 - Maryja była pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus, gdyż jako jedyna zachowała wiarę pełną i niczym niezmąconą – mówił podczas mszy w Niedzielę Wielkanocną metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Abp Jędraszewski: Maryja była pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus,
Abp Jędraszewski: Maryja była pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus,Foto: VladisChern/shutterstock

Metropolita krakowski przewodniczył mszy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Jak przypomniał w kazaniu, Maryja – według tradycji Kościoła – była pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Chrystus. Przywołując słowa prezbitera i poety łacińskiego z V w. Seduliusza Celiusza wskazał, że Matka Boska "zanurzona w chwale Zmartwychwstałego, jest zapowiedzią «promieniowania» Kościoła".

- To promieniowanie Kościoła zaczęło się u niej już wcześniej, gdy na Kalwarii patrzyła na bolesne umierania swego syna, stając się Matką Bolesną i Królową Męczenników - mówił metropolita krakowski.

Maryja pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus

Abp Jędraszewski cytując Jana Pawła II mówił, że "Maryja cierpiąc bardzo od Wielkiego Piątku, sama pozostaje żywą pochodnią wiary, przygotowując się na przyjęcie radosnego i zdumiewającego orędzia ewangelicznego o zmartwychwstaniu”.

- W ten sposób jako jedyna pośród wszystkich innych, którzy zwątpili i ciągle byli gotowi szukać Chrystusa pośród umarłych, nosiła w sobie nadzieję Kościoła w jego ostateczny tryumf nad śmiercią, grzechem i szatanem - podkreślił hierarcha.

- Jedyny i szczególny charakter obecności Dziewicy Maryi na Kalwarii i Jej doskonała jedność z Synem w cierpieniu Krzyża – jak przy innej okazji nauczał Jan Paweł II – wydają się domagać najbardziej szczególnego Jej uczestnictwa w tajemnicy zmartwychwstania - powiedział.

Metropolita krakowski cytował słowa Jana Pawła II, że "jest uzasadnionym przekonanie, iż Maryja była pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus”.

- To rozumowanie zdaje się znajdować potwierdzenie w tym, że z woli Jezusa pierwszymi świadkami zmartwychwstania były te niewiasty, które pozostały wierne u stóp Krzyża, a zatem były najbardziej niezachwiane w wierze - powiedział abp Jędraszewski.

- A pośród nich właśnie Maryja była pierwszą, gdyż jako jedyna zachowała wiarę pełną i niczym niezmąconą - podkreślił metropolita.

Czytaj także:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także