Niedziela Miłosierdzia Bożego. "Zawsze będzie istniało cierpienie, które potrzebuje pocieszenia"
- Chrześcijańska działalność charytatywna musi być niezależna od partii i ideologii. Jest aktualizacją tu i teraz miłości, której człowiek zawsze potrzebuje - podkreślił papież Benedykt XVI w encyklice "Deus caritas est". Dodał, że caritas nie może być także środkiem do nawracania na wiarę.
2023-04-16, 08:22
W encyklice "Deus caritas est" (łac. Bóg jest miłością) z 25 grudnia 2005 r. Benedykt XVI podkreślił, że "Kościół nie może zaniedbać posługi miłości, tak jak nie może zaniedbać sakramentów i posługi Słowa".
"Caritas nie jest dla Kościoła rodzajem opieki społecznej, którą można by powierzyć komu innemu, ale należy do jego natury, jest niezbywalnym wyrazem jego istoty" – wyjaśnił papież.
Nauka Benedykta XVI
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że "caritas-agape wykracza poza granice Kościoła". Jako punkt odniesienia wskazał przypowieść o dobrym Samarytaninie, tłumacząc, że postawa tego człowieka "pozostaje kryterium miary" miłości wobec potrzebującego, kimkolwiek by on był.
REKLAMA
Według Benedykta XVI błędna jest argumentacja marksistowska, zakładająca, że zamiast dzieł miłosierdzia należy stworzyć porządek prawny, w którym wszyscy otrzymywaliby swoją część światowych dóbr. "Tego rodzaju opinie kryją w sobie również materialistyczną koncepcję człowieka: założenie, według którego człowiek miałby żyć +samym chlebem+" - napisał papież.
Podkreślił, że "miłość caritas zawsze będzie konieczna, również w najbardziej sprawiedliwej społeczności".
"Zawsze będzie istniało cierpienie, które potrzebuje pocieszenia i pomocy. Zawsze będzie samotność. Zawsze będą sytuacje materialnej potrzeby, w których konieczna jest pomoc w duchu konkretnej miłości bliźniego" – wskazał Benedykt XVI. Ostrzegł, że ten, "kto usiłuje uwolnić się od miłości, będzie gotowy uwolnić się od człowieka jako człowieka".
Wyjaśnił, że "caritas chrześcijańska jest przede wszystkim odpowiedzią na to, co w konkretnej sytuacji stanowi bezpośrednią konieczność: głodni muszą być nasyceni, nadzy odziani, chorzy leczeni z nadzieją na uzdrowienie, więźniowie odwiedzani itd.
REKLAMA
Chrześcijańska pomoc musi być niezależna od ideologii
Zastrzegł, że "chrześcijańska działalność charytatywna musi być niezależna od partii i ideologii". "Nie jest środkiem do zmieniania świata w sposób ideologiczny i nie pozostaje na usługach światowych strategii, ale jest aktualizacją tu i teraz miłości, której człowiek potrzebuje zawsze" – napisał Benedykt XVI.
Papież zwrócił również uwagę, że caritas nie może być środkiem do prozelityzmu. "Ten, kto praktykuje caritas w imieniu Kościoła, nie będzie nigdy starał się narzucać innym wiary Kościoła. On wie, że miłość w jej czystości i bezinteresowności jest najlepszym świadectwem o Bogu, w którego wierzymy i który zachęca nas do miłowania" – czytamy w encyklice.
"Kto pomaga, dostrzega, że właśnie w ten sposób i jemu jest udzielana pomoc; nie jest jego zasługą ani tytułem do chluby fakt, że może pomagać. To zadanie jest łaską" – napisał – Benedykt XVI. Przestrzegał również przed rolą sędziego Boga i oskarżania go, że pozwala na biedę.
Święto patronalne nad Caritasem
Niedziela Miłosierdzia Bożego jest świętem patronalnym Caritasu – jednej z największych organizacji dobroczynnych w kraju, wchodzącej w skład konfederacji Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie, która zrzesza podmioty z ponad 160 krajów świata. Za jej pośrednictwem pomoc z Polski jest kierowana na 5 kontynentów świata do ponad 40 krajów.
REKLAMA
Obchody tygodnia miłosierdzia w Kościele katolickim w Polsce zwieńczy 22 kwietnia "Dzień Dobra" będący okazją do podziękowania osobom angażującym się w działania podejmowane przez Caritas.
"Celem +Dnia Dobra+ będzie "wspólne, radosne celebrowanie wielkiego święta pomagania przez ogromną rzeszę ludzi, którzy na co dzień, w swoich środowiskach niosą pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują począwszy od opieki nad seniorami, osobami chorymi, dziećmi w świetlicach, poprzez uchodźców aż po organizuję kwest i zbiórki żywności" – powiedział PAP dyr. Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.
Hasłem tegorocznego świętowania Dnia Dobra są słowa "Dobra jest więcej" oraz "SpoTKANIE", w którym zawarta jest idea "tkania" wzajemnych relacji pomiędzy osobami potrzebującymi, a tymi, którzy niosą pomoc lub ją sponsorują.
W ramach struktur Caritas w Polsce działa ok. 90 tys. aktywnych wolontariuszy – w tym w szkolnych kołach działa blisko 58 tys. i ok. 30 tys. w zespołach parafialnych. Ponadto w kraju funkcjonuje 38 centrów wolontariatu Caritasu. Wiek wolontariuszy jest bardzo zróżnicowany – od 11 do 80 lat.
Z okazji Dnia Dobra w całej Polsce odbędą się pikniki, koncerty i zawody z udziałem tysięcy wolontariuszy Caritasu.
REKLAMA
Czytaj też:
- Abp Budzik: Chrystus identyfikuje się z każdym człowiekiem potrzebującym
- Caritas Polska apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
PAP/mn
REKLAMA