more_horiz
Wiadomości

Ogromny przemyt marihuany z Hiszpanii do Polski. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 08:36
Pomorski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu mieszkańcom Pomorza w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej przemycającej z Hiszpanii do Polski znaczne ilości marihuany. Według śledczych grupa przemyciła prawie 700 kilogramów narkotyków o szacunkowej czarnorynkowej wartości co najmniej 35 milionów złotych.
Służby udaremniły przemyt marihuany wartej 4,5 mln zł
Służby udaremniły przemyt marihuany wartej 4,5 mln złFoto: KAS, gov.pl

Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku. "Prokurator zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oraz udział i pomocnictwo w przemycie znacznych ilości marihuany z Półwyspu Iberyjskiego do Polski" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Według ustaleń śledczych grupa zajmowała się przemytem znacznych ilości środków odurzających z Hiszpanii do Polski. "Marihuanę przewożono ukrytą w atrapach agregatów prądotwórczych transportowanych na zlecenie przedsiębiorców nieprowadzących realnych działalności gospodarczych" - podała PK.

Narkotyki o wartości co najmniej 35 mln zł

"W toku postępowania prokurator ustalił, że takich transportów było co najmniej 14 i obejmowały prawie 700 kilogramów narkotyków o szacunkowej czarnorynkowej wartości co najmniej 35 milionów złotych" - przekazała PK.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w sierpniu 2020 roku. "Wówczas w rejonie Trójmiasta zatrzymano dwóch mężczyzn podczas rozładunku niespełna 60 kg narkotyków ukrytych w atrapie agregatu" - przypomniała PK.

Jak dodała PK, jest to kolejny akt oskarżenia w tej sprawie. Pierwszy trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku w kwietniu 2022 roku.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wspólnie z Morskim Oddziałem Straży Granicznej.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny grozi do 15 lat więzienia.

Czytaj także:

PAP/bartos

Zobacz także

Zobacz także