more_horiz
Wiadomości

Nowe przedsięwzięcie Microsoftu w Polsce. Morawiecki: jesteśmy magnesem dla inwestorów z USA

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 10:50
Prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter poinformował, że Microsoft uruchomi w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze.
Microsoft uruchomi w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze. To pierwsza taka inwestycja w naszej części Europy
Microsoft uruchomi w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze. To pierwsza taka inwestycja w naszej części Europy Foto: Volodymyr Kyryliuk/ Shutterstock

- Chcemy, aby Polska była w awangardzie państw, które rozwijają technologie chmurowe na całym świecie - podkreślił w środę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach przypomniał, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz banku PKO BP.

- Chcemy w związku z tym być w awangardzie, albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie - podkreślił.

"Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich"

Premier podziękował Microsoftowi za "zaufanie dla Polski, dla polskiego rządu". - To najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich - ocenił dodając, że Amerykanie inwestują już w Polsce m.in. w przemysł, zbrojeniówkę, a także w projekty informatyczne.

Mateusz Morawiecki zauważył, że sektor informatyczny w naszym kraju "na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski".

Czytaj także:

Prezes firmy Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter powiedział, że firma, "chce być zaufanym partnerem Polski, polskich firm, polskich innowacji i daje możliwość korzystania z technologii zapewniających bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni".

"Chcemy być partnerem waszego kraju"

- Jako Microsoft chcemy być zaufanym partnerem waszego kraju, waszych firm, waszych działań, waszych innowacji we wszystkich branżach, we wszystkich nadarzających się okazjach i jesteśmy tutaj po to, żeby to wszystko odbywało się bezpiecznie - powiedział Haupter.

- Zdolności, które udostępniamy, pozwalają na nowo przemyśleć, co dla państwa organizacji znaczy cyberbezpieczeństwo, cyber obrona, a także, co to oznacza dla rządu. Jako Microsoft dajemy państwu możliwość korzystania z tej technologii tu lokalnie, wewnątrz waszego kraju, także we współpracy z rządem. (...) Jesteśmy tutaj, żeby napędzać innowacje i chciałbym państwa zachęcić do bardziej agresywnego korzystania z technologii - dodał.

Szef Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę przyznał, że polski rząd, poprzez najbardziej innowacyjny na świecie rozwiązania podatkowe ułatwia rozwój, a oparcie obszaru podatkowego na technologii cyfrowej to coś, z czego Polacy mogą być dumni; daje to możliwość przyciągania globalnych klientów.

Ambasador USA: jestem dumny z tej inwestycji

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w nagraniu wyświetlonym podczas Kongresu wyraził zadowolenie z ogłoszonej inwestycji.

- Jestem dumny, że dziś robimy kolejny krok w przód, czyli inwestycję na kwotę miliarda dolarów w centrum przetwarzania danych, która integruje Polskę w globalnym środowisku chmurowym, co jest niezmiernym plusem w czasach wyzwań geopolitycznych, łącząc Polskę z zaufaną infrastrukturą chmurową, co zapewnia bezpieczeństwo, a jest możliwe dzięki zaangażowaniu firmy Microsoft w ciągłe badanie i rozwój - powiedział ambasador USA.

Jak dodał, Microsoft rozumie, broni i dostosowuje skalę działania do bieżących zagrożeń cyberbezpieczeństwa na całym świecie.

Czytaj także:

- Ta inwestycja wskazuje jak ważny dla sektora prywatnego jest polski rynek. Jednocześnie podkreśla głębię naszych dwustronnych stosunków - ocenił.

Brzezinski wskazał, że Polska i USA nigdy nie były bardziej połączone niż teraz, a nasza współpraca gospodarcza i technologiczna tę przyjaźń wznosi na nowe wyżyny.

- Chcemy, żeby Polska rozwijała się dynamicznie, a to kolejny przykład naszej wspólnej pracy nad budową innowacyjnej, dostatniej przyszłości - stwierdził ambasador. Podkreślił, że Polska jest bezpiecznym miejscem prowadzenia działalności.

PAP/bartos

Zobacz także

Zobacz także