Inauguracja lotniska Warszawa-Radom. Prezydent Duda: to realizacja zasady zrównoważonego rozwoju kraju

"Polski nie wolno dzielić na centrum i peryferie" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym z okazji inauguracji lotniska Warszawa-Radom.

2023-04-27, 10:31

Inauguracja lotniska Warszawa-Radom. Prezydent Duda: to realizacja zasady zrównoważonego rozwoju kraju
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że realizacja portu lotniczego w Radomiu jest realizacją zasady zrównoważonego rozwoju.Foto: Lotnisko Warszawa-Radom/Facebook

"Stworzenie portu lotniczego w Radomiu jest realizacją zasady zrównoważonego rozwoju kraju. Polski nie można dzielić na centrum i peryferie, miejsca lepsze i gorsze, na centrum i peryferie. Na mapie Rzeczpospolitej równie ważne są ośrodki regionalne, co milionowe metropolie i wszędzie Polacy mają takie samo prawo do życia w dobrobycie do rozwoju i samorealizacji" - zaznaczył prezydent w liście wystosowanym z okazji inauguracji lotniska Warszawa-Radom.

Przykład dobrej współpracy samorządu z instytucjami państwowymi

"To historyczny dzień dla mieszkańców Radomia i całego regionu, to również dzień, który zapisuje się w dziejach polskich skrzydeł oraz rozwoju komunikacji lotniczej" – stwierdził prezydent w liście, który w czwartek w Radomiu (woj. mazowieckie) odczytała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

Andrzej Duda dodał, że "włączenie Radomia w system połączeń lotniczych stwarza nowe szanse dla mieszkańców wielkiego obszaru między Warszawą, Łodzią, Kielcami a Lublinem".

"Za sprawą tego lotniska, jednego z najnowocześniejszych i najbardziej komfortowych w Polsce, Radom i sąsiednie ośrodki zyskują połączenie z miastami w Europie, Azji i Afryce. Mieszkańcy odległych metropolii dostają nowy, dogodny sposób na dotarcie do naszego kraju oraz jego stolicy" – napisał w liście.

REKLAMA

Według prezydenta powstanie portu lotniczego w Radomiu świadczy o tym, że "dzięki konsekwentnemu działaniu, zaangażowaniu lokalnej wspólnoty i dobrej współpracy samorządu z instytucjami państwowymi można zrealizować nawet najśmielsze wizje i aspiracje, dosłownie sięgające chmur".

"Otwierany dzisiaj port lotniczy jest symbolem zarówno ambicji skierowanych w przyszłość, jak i chlubnego dziedzictwa, w szczególny sposób upamiętnia Radomski Czerwiec 1976 roku" – ocenił Duda, nawiązując do imienia nadanego nowemu lotnisku.

Prezydent przypomniał, że "protest brutalnie stłumiono, ale dał on impuls do przebudzenia całego narodu i stał się istotnym krokiem na polskiej drodze do wolności".

Dodał, że pomoc represjonowanym w Radomiu zainspirowała powstanie opozycji demokratycznej i ruchu "Solidarności".

REKLAMA

Znaczenie dla regionu

Lotnisko w Radomiu ma duże znaczenie dla województwa mazowieckiego ze względu na jego położenie geograficzne oraz rozwijającą się infrastrukturę. Lotnisko znajduje się we wschodniej części Polski, co pozwala na łatwe i szybkie połączenia z innymi regionami kraju oraz krajami Europy.

Wprowadzenie na lotnisko w Radomiu regularnych połączeń lotniczych pozwoli na poprawienie dostępności regionu dla turystów i biznesmenów, a także na przyciągnięcie nowych inwestycji i firm, które chcą korzystać z nowoczesnej infrastruktury lotniczej.

Ponadto, lotnisko może przyczynić się do rozwoju turystyki, przemysłu i usług w regionie, co może przynieść korzyści gospodarcze dla całego województwa mazowieckiego.

Port lotniczy może również pełnić rolę lotniska zapasowego dla lotniska Chopina w Warszawie, co jest szczególnie istotne w przypadku sytuacji kryzysowych lub awarii na głównym lotnisku w stolicy. Ma też ma być portem komplementarnym dla Okęcia, ponieważ - jak wielokrotnie podkreślały władze PPL - przepustowość warszawskiego portu jest na wyczerpaniu.

REKLAMA

Czytaj więcej:

PAP/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej