more_horiz
Wiadomości

Janusz P. i Jakub W. staną przed sądem za reklamę alkoholu. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 08:42
Prokuratura w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi Januszowi P., celebrycie Jakubowi W. oraz ich wspólnikowi. Mężczyźni odpowiedzą przed sądem za reklamowanie alkoholi wysokoprocentowych na swoich profilach w mediach społecznościowych.
Były polityk, celebryta i ich wspólnik odpowiedzą przed sądem za reklamowanie mocnych alkoholi
Były polityk, celebryta i ich wspólnik odpowiedzą przed sądem za reklamowanie mocnych alkoholiFoto: Radosław NAWROCKI / Forum; Shutterstock

Akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi Januszowi P., celebrycie Jakubowi W., a także ich wspólnikowi Tomaszowi C. został skierowany 27 kwietnia przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście w Warszawie do Sądu Rejonowego dla Warszawy- Śródmieścia w Warszawie.

- Januszowi P., Jakubowi W. oraz Tomaszowi C. zarzucono reklamowanie za pośrednictwem profili w mediach społecznościowych napojów alkoholowych w sposób sprzeczny z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

- Z ustaleń postępowania wynika, że oskarżeni w swoich publikacjach na profilach społecznościowych prowadzili reklamę napojów alkoholowych w ten sposób, że za pośrednictwem zarejestrowanych w serwisie profili publicznie rozpowszechniali znaki towarowe oraz związane z nimi symbole graficzne wytwarzanych przez ich firmę napojów alkoholowych - wyjaśniła prokurator.

Reklama alkoholu

Według ustaleń śledczych były poseł od 2 października 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku na swoim profilu społecznościowym zamieścił 264 materiały, z czego 181 nagrań wideo i 83 zdjęcia, w których reklamował napoje alkoholowe.

Dodatkowo śledczy ustalili, że na profilu Jakuba W. od 21 kwietnia 2021 roku do 7 stycznia 2023 roku zamieszczono 12 materiałów, w których reklamowano alkohol. Natomiast na profilu społecznościowym należącym ich wspólnika Tomasza C. od 24 listopada 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku udostępnionych zostało 68 materiałów, w których reklamowano napoje alkoholowe.

Praktycznie w każdym z wpisów oskarżeni opisywali m.in. rzekome walory smakowe reklamowanych alkoholi oraz informowali o miejscach, gdzie można je kupić i w jakiej cenie.

Za zarzucane im czyny może grozić kara grzywny od 10 tysięcy do nawet pół miliona złotych.

Czytaj także:

Informację o tym, że Jakub W. i Janusz P. usłyszeli w prokuraturze zarzuty, podał na początku kwietnia działacz społeczny Jan Śpiewak. - Wreszcie elity, "pieszczoszki salonu" będą musieli odpowiedzieć za swoje obrzydliwe czyny. Według oceny prokuratury i mojej popełniali z pełną odpowiedzialnością przestępstwo w celu sprzedaży trucizny, kierując też swoje reklamy do bardzo młodych ludzi. Są ludźmi, którzy powinni zniknąć z przestrzeni publicznej - powiedział Jan Śpiewak.

Jak podkreślił, ma nadzieję, że jest to początek fali, która doprowadzi do tego, że nielegalne reklamy alkoholi, które się rozprzestrzeniły, praktycznie znikną.

Oświadczenie Janusza P.

Do informacji o zarzutach odniósł się były poseł Janusz P., który opublikował na Twitterze oświadczenie. Podkreślił w nim, że "dzięki temu uzyskał możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia".

Zaznaczył też, że nigdy nie namawiał ani nie będzie namawiać do picia alkoholu, ale "nie widzi nic zdrożnego w tym, by dzielić się swoją wiedzą o alkoholach, inspirować do ich nieoczywistych zastosowań w kuchni czy pokazywać miejsca i historie związane z alkoholem".

"Problemem nie jest alkohol sam w sobie - ten towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Problemem są osoby, które nie radzą sobie i uciekają w alkohol lub zastępują nim wszystko inne w życiu" - napisał w oświadczeniu.

Janusz P. pozwał Jana Śpiewaka. Domaga się 100 tys. zł na rzecz organizacji pożytku publicznego za zniesławienie.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także