Prezydencja Polski w UE. Andrzej Duda wskazał priorytety naszej polityki

W 2025 roku rozpocznie się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Prezydent Andrzej Duda przy okazji wystąpienia w 19. rocznicę członkostwa Polski we Wspólnocie, przedstawił priorytety naszego kraju na ten czas.

2023-05-01, 15:41

Prezydencja Polski w UE. Andrzej Duda wskazał priorytety naszej polityki
Prezydent nakreślił priorytety polskiej prezydencji w UE. Foto: Shutterstock/Elzbieta Krzysztof

Prezydent Andrzej Duda nakreślił cztery priorytety polskiej prezydencji w UE:

  • Wzmocnienie relacji UE z USA
  • Przyjęcie Ukrainy i Mołdawii do Wspólnoty
  • Odbudowa Ukrainy
  • Transformacja energetyczna

Andrzej Duda podkreślił, że okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie czasem, który należy wykorzystać- Kwestia, gdy masz więcej niż zwykle do powiedzenia w ramach UE, to moment dla kraju niezwykle ważny. Chcemy, byśmy mogli w UE załatwiać więcej kwestii w interesie RP. UE to jest pewna umowa, stowarzyszenie państwa, ale też konkurencja, to że jesteśmy razem i chcemy konkurować, jako wspólna gospodarka, nie oznacza, że nie ma konkurencji między krajami, jest - bardzo mocna. To przyjacielska, ale twarda, ostra gra - powiedział Andrzej Duda.

Relacje z USA

Jako pierwszy priorytet, Andrzej Duda wskazał zacieśnianie relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. - Będzie to jeden z najważniejszych priorytetów, dla Europy będzie hasło zacieśnienia więzów z USA, więcej USA w Europie, więcej UE w USA, współpraca gospodarcza, współpraca w zakresie bezpieczeństwa. (...) To współdziałanie ma dla nas znaczenie fundamentalne, także dla budowy naszego bezpieczeństwa. Pojawił się w Europie kierunek, by Europa się separowała. Europa jest też silna, ale dzięki współdziałaniu ta siła się zwielokrotnia. Bezpieczeństwo jest zapewnione, gdy w Europie jest Ameryka, a Europa może swobodnie w Ameryce robić interesy - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przekazał, że o tym priorytecie razem z premierem poinformowali prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, kiedy ten był z wizytą w Warszawie.

Ukraina i Mołdawia w UE

Kolejnym z ważnych elementów polskiej prezydencji będzie członkostwo Ukrainy i Mołdawii w Unii Europejskiej. Andrzej Duda podkreślił rolę Bałkanów w obecnej sytuacji międzynarodowej.

REKLAMA

- Jesteśmy zwolennikami polityki otwartej drzwi, także dla Bałkanów Zachodnich. My z premierem znakomicie wiemy, co to znaczy czekać długo i być częścią wolnego Zachodu. Wiemy, jak te narody i społeczeństwa do tego dążą. Trzeba przyjąć ich wreszcie do UE. Wymogiem chwili jest przyjęcie Ukrainy i Mołdawii w UE. Czuję się do tego szczególnie legitymowany, to ja byłem inicjatorem listu prezydentów właśnie o tym, by przyjąć Ukrainę do UE jak najszybciej, by nadać jej status kandydata. Początkowo wielu w to nie wierzyło, w ciągu kilku miesięcy stało się to możliwa i Ukraina ma status kandydata - mówił prezydent.

Odbudowa Ukrainy

Trzecim priorytetem jest pomoc Ukrainie i udział w odbudowie tego krajuChcielibyśmy, aby Unia Europejska i abyśmy my w Unii Europejskiej tę odbudowę Ukrainy realizowali. Do tego są potrzebne fundusze, do tego jest potrzebne nie tylko współdziałanie nasze, ze wszystkimi naszymi partnerami w Unii Europejskiej, do tego potrzebne jest też dobre nastawienie i dobre funkcjonowanie w tym kierunku instytucji europejskich - powiedział prezydent.

Jak dodał, "to będzie nasz kolejny priorytet w Unii Europejskiej; trzecie najważniejsze hasło". - Zawsze mówię, kiedy spotykam się z przybyszami z Ukrainy w naszym kraju lub kiedy jestem na Ukrainie: zobaczycie, pomożemy wam, wesprzemy was, jesteśmy razem, odbudujemy wasze państwo, odbudujemy Ukrainę piękniejszą niż ona była zanim napadli was Rosjanie - powiedział Andrzej Duda.

Posłuchaj

A. Duda: odbudowa Ukrainy będzie jednym z priorytetów polskie prezydencji w UE (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Transformacja energetyczna

Czwartym priorytetem naszej polityki będzie kwestia transformacji energetycznej. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że musi być ona realizowana sprawiedliwie. - "Just transition", to nasze hasło, gdy mówimy o ochronie klimatu. To sprawiedliwa i mądra transformacja, trzeba ją zrobić jak najszybciej, ale tak, by jak najmniejsze koszty poniosły z tego społeczeństwo, rodzina, by nie były utracone miejsca pracy, Musimy realizować to tak, by cała gospodarka była bardziej innowacyjna, konkurencyjna w przestrzeni międzynarodowej - powiedział.

- Budowanie konkurencyjności Europy dzisiaj, jako przemysłu superinnowacyjnego, ale przemysłu chroniącego klimat ma fundamentalne znaczenie. Energetyka ma znaczenie kluczowe, tutaj "tak" dla energetyki atomowej, ale także "tak" dla niezależności energetycznej Europy, czego tak bardzo brakło w ostatnich latach, przez co doszło do agresji na Ukrainę. Solidarność i samowystarczalność energetyczna w Europie będą dla nas kwestią niezwykle istotną - zaznaczył Andrzej Duda.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego:

dz/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej