more_horiz
Wiadomości

Dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja. Uroczystości z udziałem prezydenta i pierwszej damy [HARMONOGRAM]

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 07:17
Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wezmą udział w obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prezydent wręczy odznaczenia państwowe, zaplanowano też jego wystąpienie na placu Zamkowym.
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem prezydenta i pierwszej damy
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem prezydenta i pierwszej damyFoto: Mateusz Marek/PAP
  • godz. 08.30 - w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich oraz admiralskiej ośmiu oficerom Wojska Polskiego
  • godz. 09.30 - w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny
  • godz. 11.00 - odbędą się uroczystości na Zamku Królewskim z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, podczas których prezydent Duda wręczy Ordery Orła Białego
  • godz. 12.00 - uroczystości na Placu Zamkowym, również z udziałem pary prezydenckiej i premiera. Planowane jest wystąpienie głowy państwa

"Konstytucja 3 maja to dorobek narodów"

Wcześniej Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zwrócił uwagę na szczególne okoliczności święta: to już drugie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Konstytucja 3 maja to dorobek wszystkich narodów, które składały się na I Rzeczpospolitą - nie tylko Polaków, ale również Litwinów, Ukraińców, Białorusinów. Myślę, że to się znajdzie w przesłaniu prezydenta - powiedział.

Dodał, że prezydent zaapelował o obecność "wszystkich warszawiaków, Polaków, również naszych gości z Ukrainy na Placu Zamkowym, żeby rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uczcić".

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Posłuchaj
00:26 12335944_7.mp3 Historyk prof. Piotr Ugniewski: uchwalenie Konstytucji 3 maja było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom (IAR) 

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także