more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: majowa Konstytucja inspirowała i będzie inspirować wolnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 08:22
"Konstytucja 3 maja cieszy się największą rewerencją i najgłębszym sentymentem spośród wszystkich polskich aktów prawnych. Inspirowała, inspiruje i inspirować będzie ona wolnych Polaków do wspólnych wysiłków dla wspólnego dobra" - napisał w Święto Narodowe Trzeciego Maja, szef MSZ Zbigniew Rau.
Szef MSZ: Konstytucja 3 maja cieszy się największą rewerencją
Szef MSZ: Konstytucja 3 maja cieszy się największą rewerencjąFoto: De Visu/ Shutterstock

"Konstytucja 3 Maja cieszy się największą rewerencją i najgłębszym sentymentem spośród wszystkich polskich aktów prawnych. Uchwaliliśmy ją, dokonując naprawy państwa zgodnie z duchem epoki, ale na nasz własny polski sposób" - napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych.

"Inspirowała, inspiruje i będzie inspirować"

Zaznaczył, że "podporządkowaliśmy ustrój państwa i system prawa polskiej racji stanu i pomyślności Rzeczypospolitej". "Oparliśmy reformy na potwierdzeniu i rozszerzeniu wolności" - dodał.

Szef MSZ podkreślił również, że "majowa Konstytucja inspirowała, inspiruje i zapewne inspirować będzie wolnych Polaków do wspólnych wysiłków dla wspólnego dobra".

Święto Narodowe Trzeciego Maja

W środę w Polsce jest obchodzone Narodowe Święto Trzeciego Maja, przypadające w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 232 lata temu pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Jej twórcy inspirowali się myślą polityczną i społeczną europejskiego oświecenia oraz konstytucją amerykańską z 1787 roku.

11 artykułów Ustawy Rządowej wprowadzało m.in. trójpodział władzy, monarchię dziedziczną oraz opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem, a także znosiło liberum veto. I choć ustawa zasadnicza przyjęta przez Sejm Czteroletni obowiązywała jedynie 14 miesięcy, była symbolem dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:26 12335944_7.mp3 Historyk prof. Piotr Ugniewski: uchwalenie Konstytucji 3 maja było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom (IAR)

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także