Będą kolejne zabezpieczenia na wschodniej granicy. SG: urządzenia elektronicznie na odcinkach rzecznych

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - poinformowała rzecznik formacji por. Anna Michalska.

2023-05-04, 10:10

Będą kolejne zabezpieczenia na wschodniej granicy. SG: urządzenia elektronicznie na odcinkach rzecznych
Na wschodniej granicy Polski powstaną kolejne zabezpieczenia.Foto: twitter/@Straz_Graniczna

Nowe inwestycje na granicy umożliwi m.in. zaproponowana przez MSWiA zmiana w ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Proponowany przepis pozwoli, aby na budowę i modernizację zabezpieczeń wykorzystane zostały środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa EFTA lub pochodzące z innych źródeł zagranicznych.

W tym roku wykonawca

Rzecznik SG wyjaśniła, że pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane na zabezpieczenie rzecznych odcinków granicy zewnętrznej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), np. na rzece Bug, Świsłocz i innych.

SG planuje zainstalować tam urządzenia elektroniczne. - W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - przekazała por. Michalska.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej została uchwalona jesienią 2021 roku w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusi. Na podstawie jej zapisów na podlaskim odcinku tej granicy powstała zapora fizyczna i elektroniczna. Jej koszt wyniósł ok. 1,6 mld zł. Obecnie budowana jest też zapora elektroniczna na granicy z Rosją. Na te prace zakontraktowano ponad 373 mln zł.

REKLAMA

Nowy zapis proponowany do tej regulacji znalazł się w procedowanej jeszcze w parlamencie ustawie dotyczącej uczelni służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA.

Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy do takich inwestycji nie są stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień nie stosuje się "Prawa zamówień publicznych", a kontrolę nad nimi sprawuje CBA. Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zabezpieczenia są niejawne.

Nielegalne próby przekroczenia granicy

W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 23,9 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 18 tys. osób - poinformowała za pośrednictwem Twittera Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 11,591 mln wjazdów do Polski i 9,823 mln wyjazdów na Ukrainę.

"W dniu 03.05 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 23,9 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,591 mln osób" - napisano w komunikacie.

REKLAMA

Jak dodała, z Polski na Ukrainę w środę odprawionych zostało 18 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 9,823 mln. 

Czytaj także:

Czwartek to 435. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

pap/iar/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej