Obywatelski projekt ustawy "Chrońmy dzieci". Wyjaśniamy, co zawiera i gdzie złożyć podpis
W całej Polsce rozpoczęto zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem "Chrońmy dzieci". Jednym z jego założeń jest zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach.
2023-05-08, 10:00
"Chrońmy dzieci" to projekt nowelizacji prawa oświatowego, który dotyczy zmian w zakresie działalności prowadzonej przez stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
Edukacja seksualna tak, ale tylko przez wykwalifikowanych nauczycieli
W projekcie przewidziano wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji, które chcą na terenie przedszkoli i szkół podstawowych "promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci".
Ponadto - zgodnie z projektem - rada rodziców powinna transparentnie uregulować sposób informowania rodziców uczniów o wykonywanych działaniach. W uzasadnieniu wyjaśniono, że projektodawcy nie narzucają "z góry" sposobu uregulowania utrwalonych praktyk komunikacyjnych.
REKLAMA
Posłuchaj
Organizacje społeczne pod nadzorem
W projekcie zaproponowano także system nadzoru "wewnętrznego" wiążącego wydanie przez dyrektora zgody o ewentualnym dopuszczeniu organizacji społecznej do działania na terenie szkoły lub innej placówki.
W projekcie czytamy, że dyrektor szkoły lub placówki, niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia od stowarzyszenia lub organizacji, zwraca się do rady szkoły lub placówki oraz do rady rodziców o wyrażenie opinii, jednocześnie informując o zgłoszeniu właściwy organ nadzoru pedagogicznego oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę.
Wymagana pisemna zgoda rodzica
Po uzyskaniu opinii dyrektor szkoły umożliwia rodzicom zapoznanie się z nimi. Brak pozytywnych opinii skutkuje uniemożliwieniem prowadzenia działalności przez stowarzyszenie lub organizacje. Udział w takich zajęciach wymaga pisemnej zgody rodziców ucznia, a w przypadku ucznia pełnoletniego - tego ucznia.
REKLAMA
Ponadto projekt przewiduje, że opinia rady szkoły i rady rodziców nie będzie wymagana w przypadku zajęć organizowanych i prowadzonych: w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, w ramach zadań realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, przez organizację harcerską objętą Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przez Polski Czerwony Krzyż działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod nadzorem Prezesa Rady Ministrów. Ustawa ma wejść w życie 1 września 2023 r.
Komitet "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" został zarejestrowany w Sejmie w kwietniu. Wtedy rozpoczął zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie dzieci. W ubiegłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że jego ugrupowanie pomoże w zbiórce podpisów pod ustawą. Aby projekt obywatelski mógł być procedowany przez Sejm, musi podpisać się pod nim co najmniej sto tysięcy osób.
W związku z zaangażowaniem Prawa i Sprawiedliwości w projekt, podpisy można składać m.in. w biurach związanych z partią. - We wszystkich biurach poselskich i senatorskich będziemy zbierać podpisy pod tą inicjatywą obywatelską, żeby pokazać siłę rodziców - mówił w TVP Info minister edukacji Przemysław Czarnek.
Szef PiS o ustawie "Chrońmy dzieci"
W czwartek 4 kwietnia na temat inicjatywy "Chrońmy dzieci" wypowiadali się lider PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
REKLAMA
- To jest inicjatywa oddolna, nie ze strony polityków, tylko ze strony rodziców, żeby taka ustawa została uchwalona - zaznaczył szef PiS.
Marszałek Sejmu zaapelowała do Polaków o podpisanie się pod obywatelskim projektem ustawy. Przekazała, że w marcu spotkała się z ponad 70 organizacjami pozarządowymi, które od bardzo wielu lat współpracują z młodzieżą czy pracują na rzecz młodzieży i "wszyscy mówiliśmy jednym głosem".
"Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami"
Przypomniała, że zgodnie z art. 48 konstytucji to "rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". To jest jedno z podstawowych praw i musimy je przestrzegać" - zaznaczyła marszałek Sejmu. Dodała, że "szkoła jest miejscem, które ma pomóc rodzicom w wychowaniu ich dzieci".
REKLAMA
Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia. Projekt powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.
Piontkowski: ustawa zwiększy wpływ rodziców na treści przedstawiane w szkołach
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że obywatelski projekt ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" zwiększy wpływ rodziców na funkcjonowanie organizacji pozarządowych w szkołach. W Polskim Radiu 24 polityk mówił, że dzięki tej ustawie w szkołach nie będzie szkodliwych treści.
Dariusz Piontkwoski podkreślił, że rozwiązania są potrzebne, biorąc pod uwagę wydarzenia zwłaszcza w dużych miastach.- Może rzeczywiście w wielu szkołach oddalonych od Warszawy tego problemu nie było, ale w wielu dużych miastach samorządy wręcz wspierały organizacje pozarządowe we wprowadzaniu tego typu zajęć do szkół, a nawet je wręcz finansowały - mówił.
REKLAMA
Dodał, że kurator czy rodzicie nie mieli wiele w tej sprawie do powiedzenia. Podkreślił, że nowa ustawa ma wprowadzić wyraźny przepis, który da rodzicom prawo do decydowania w takich sprawach.
- Projekt ustawy o ochronie dzieci. Przemysław Czarnek: chcemy wspierać rodziców
- "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców". Witek dla Polskiego Radia: to inny projekt niż nowelizacja ustawy oświatowej
IAR/PAP/mc/jmo
REKLAMA