more_horiz
Wiadomości

Nowy projekt MZ. Niedzielski: e-konsylium poprawi dostęp pacjentów do specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 14:06
E-konsylium ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy specjalistów. Specjalna platforma ma umożliwiać m.in. zdalne konsultacje i przekazywanie wyników badań - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski: e-konsylium ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy specjalistów
Adam Niedzielski: e-konsylium ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy specjalistówFoto: twitter.com/MZ_GOV_PL

Szef MZ uczestniczył we Wrocławiu w prezentacji możliwości pilotażowego programu e-konsylium. Platforma ma umożliwić zdalne spotkania lekarzy różnych specjalności, konieczne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjentów m.in. kardiologicznych i onkologicznych.

Zapewni też m.in. przesyłanie, udostępnianie i opracowywanie potrzebnej dokumentacji medycznej. - To jedno z rozwiązań, którego celem jest poprawa dostępności pacjentów do specjalistów - powiedział dziennikarzom minister.

Szef MZ wskazał, że e-konsultacje będą wspierały m.in. funkcjonowanie sieci onkologicznej i kardiologicznej. - Rozwiązanie informatyczne, które zaczynamy testować, umożliwia nie tylko rozmowę, konsultację i wymianę zdań, ale także dzielenie się wynikami badań, szczególnie diagnostyki obrazowej. Z tego co wiem, nie tylko zapisane badania mogą być odtwarzane, ale również istnieje możliwość bieżącego badania pacjenta poprzez podłączenie odpowiednich urządzeń - powiedział minister.

E-konsylium

- Zyskujemy platformę, która będzie wspierała wszystkie koordynacyjne rozwiązania czy w kardiologii, (…) czy w onkologii, ale też, mam nadzieję, na poziomie opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej - dodał.

Minister wyraził nadzieję, że za kilka, kilkanaście miesięcy będzie można powiedzieć, że e-konsylium jest standardem i że każdy, kto chce takie konsultacje ze specjalistami z najwyższych ośrodków referencyjnych prowadzić, będzie miał możliwość skorzystania z oprogramowania.

- Z mojego punktu widzenia jest to realizacja postulatu, że niezależnie od tego, w jakim ośrodku pacjent jest leczony, to ma dostęp do najlepszych specjalistów, do najbardziej aktualnej wiedzy - zaznaczył szef MZ.

Posłuchaj
00:32 12344204_1.mp3 Szef MZ: e-konsylium ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy specjalistów (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także