more_horiz
Wiadomości

Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce. "Wysoka stopa bezrobocia na szczęście już nie obowiązuje"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 17:00
- Liczymy na to, że sytuacja na rynku pracy będzie na podobnie dobrym poziomie. To, co było zmorą lat 90., ale również później, czyli wysoka stopa bezrobocia, na szczęście już w Polsce nie obowiązuje - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu zapowiedział, że spodziewana jest kontynuacja pozytywnych trendów na rynku pracy
Rzecznik rządu zapowiedział, że spodziewana jest kontynuacja pozytywnych trendów na rynku pracyFoto: Pressmaster/ Shutterstock

Rzecznik rządu na konferencji prasowej był pytany o szacunkowe dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące bezrobocia w Polsce. Resort podał w poniedziałek, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,3 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt. proc.

Piotr Müller zwrócił uwagę, że według danych Eurostatu Polska zajmuje drugie miejsce, po Czechach, pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

"To, co był zmorą lat 90., już w Polsce nie obowiązuje"

- Liczymy na to, że sytuacja na rynku pracy będzie na podobnie dobrym poziomie. To, co było zmorą lat 90., ale również później, jeszcze przez wiele lat XXI wieku, czyli wysoka stopa bezrobocia, na szczęście już w Polsce nie obowiązuje. To się udało też dzięki temu, że w okresie COVID-u były wygenerowane odpowiednie instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców na utrzymanie miejsc pracy - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że spodziewana jest kontynuacja pozytywnych trendów na rynku pracy. - Nie widzimy negatywnych ruchów w tym obszarze - stwierdził.

Spada liczba bezrobotnych

Według wstępnych danych w kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. (2,7 proc.) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca kwietnia 2022 r. liczba bezrobotnych spadła z kolei o 54,2 tys. osób (6,2 proc.). Najniższe bezrobocie w kwietniu zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także