Kulminacyjna faza ćwiczeń Anakonda-23. Ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO

- Przeprawę przez rzekę Narew ćwiczyli w środę na poligonie koło Nowogrodu (woj. podlaskie) żołnierze polscy a także wojsk sojuszniczych uczestniczący w ćwiczeniu Anakonda-23. Był to jeden z epizodów największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP.

2023-05-10, 15:00

Kulminacyjna faza ćwiczeń Anakonda-23. Ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO
Przeprawa przez Narew w ramach ćwiczeń Anakonda-23.Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

W ćwiczeniu przeprawy przez rzekę wzięło udział ok. 2,6 tys. żołnierzy z jednostek podległych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w tym także żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej eFP - poinformowała mjr Magdalena Kościńska, rzecznik 16 PDZ.

500 jednostek sprzętu wojskowego

Wykorzystano też ponad 500 jednostek różnego sprzętu wojskowego. Ćwiczenia, których założeniem było pokonanie przeszkody wodnej, realizowali żołnierze z 20. Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc.

- Dla nich to kolejne przedsięwzięcie, ponieważ realizowali już przeprawę przez jezioro Kępno w rejonie Orzysza, teraz już pokonują rzekę Narew. Stopień trudności jest już wyższy - mówiła Kościńska.

Zadaniem żołnierzy było przetransportowanie sprzętu na drugą stronę rzeki. Kościńska opowiedziała, że część sprzętu pokonało rzekę, a pozostałe jednostki zostały przetransportowane przez rozłożony na rzece most inżynieryjny. Po moście - jak mówiła - przetransportowano m.in. rosomaki. W ramach ćwiczeń żołnierze otrzymali też wsparcie śmigłowców, które osłaniały teren.

REKLAMA

Kościńska powiedziała, że na terenie województwa podlaskiego są ćwiczone też "elementy współpracy z układu pozamilitarnego". Dodała, że w środę i w czwartek żołnierze 16 PDZ razem z urzędem wojewódzkim ćwiczą transport rannych z województwa podlaskiego do województwa warmińsko-mazurskiego. Major mówiła, że zadaniem urzędu wojewódzkiego jest utworzenie miejsc szpitalnych dla rannych żołnierzy.

Ćwiczenia Anakonda-23

Tegoroczna Anakonda składa się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).

W części aktywnej (Joint LIVEX) ćwiczenia od 17 kwietnia do 16 maja, z fazą kulminacji działań od 6 maja 2023 r. udział weźmie ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Celem ćwiczenia jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych.

Anakonda-23 obejmuje nowe elementy sztuki wojennej m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe. Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane będzie na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba oraz poligonach na terenie Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii.

REKLAMA

Posłuchaj

18. Dywizja Zmechanizowana szkoli się w ramach manewrów ANAKONDA-23. Więcej szczegółów Agnieszka Drążkiewicz (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 


Zobacz także: Mariusz Błaszczak: wiosną odbierzemy pierwsze Abramsy

IAR/PAP/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej