more_horiz
Wiadomości

"Przede wszystkim chronimy miejsca pracy". Premier Morawiecki o walce z inflacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 13:47
- To ma być taki model walki z inflacją, przy którym ludzie nie będą tracili pracy, ale będą po prostu mieli większe szanse na przetrwanie w trudnych okolicznościach gospodarczych - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas panelu gospodarczego odbywającego się ramach konwencji PiS.
Premier wskazał, że rząd nie zamierza likwidować inflacji działaniami antyspołecznymi
Premier wskazał, że rząd nie zamierza likwidować inflacji działaniami antyspołecznymiFoto: PAP/Leszek Szymański

W Warszawie trwa się dwudniowa konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", na której mają być opracowywane propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości na zbliżające się wybory parlamentarne. 

"Amortyzujemy skutki inflacji dla zwykłych ludzi"

Mateusz Morawiecki odniósł się do propozycji przedstawicieli opozycji dotyczących metod walki z inflacją. -  Są propozycje części naszych oponentów, żeby likwidować niektóre zdobycze socjalne, społeczne. Wtedy zmniejszyłaby się ilość pieniądza w gospodarce i rzeczywiście wtedy zmniejszyłaby się inflacja. Tak się działo trzy razy w Polsce; w latach dziewięćdziesiątych, potem na początku lat dwutysięcznych i w latach 2010-2013. To wszystko oznaczało tragedie ludzkie związane z utratą pracy, wyjazdami na zawsze na emigrację, ze zwiększeniem poziomu przestępczości, czyli wszystkim tym, co się wiąże z destabilizacją życia społeczno-gospodarczego - przypominał.

- My tego po prostu nie chcemy i dlatego nie daliśmy się wcisnąć naszym przeciwnikom, którzy próbowali i próbują tego cały czas, w to, aby likwidować inflację działaniami antyspołecznymi. Amortyzujemy skutki inflacji dla zwykłych ludzi - mówił premier.

"Utrata miejsc pracy czasami jest bezpowrotna"

- Nie da się szybko bardzo szybko w krótkim czasie wyjść z inflacji bezboleśnie, ale najbardziej boli bezrobocie, utrata miejsc pracy, bo ta utrata czasami jest na zawsze, utrata miejsc pracy czasami jest bezpowrotna. Właśnie dlatego chronimy przede wszystkim miejsca pracy, chronimy przede wszystkim firmy przed bankructwami, tworzymy tarcze zabezpieczające, a jednocześnie widzimy niestety zmniejszenie aktywności gospodarczej, która też prowadzi do złagodzenia inflacji. Wzrost gospodarczy w tym roku będzie niższy niż w zeszłym roku i samo to w sobie niestety jest czynnikiem złym, ale również doprowadzi do obniżenia presji inflacyjnej - dodał premier.

Posłuchaj
02:53 PMM o inflacji [INNE]TVPInfo (mp3) 13 maj 2023 12_49_10 (2).mp3 Premier Mateusz Morawiecki o sposobach walki z inflacją

Czytaj także:

Zobacz: konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości

PAP/IAR/ka

Zobacz także

Zobacz także