more_horiz
Wiadomości

"Ul programowy Prawa i Sprawiedliwości". Zakończył się I dzień konwencji programowej PiS w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 19:00
Sobotnią konwencję rozpoczęło wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS ma również wygłosić przemówienie w niedzielę na zakończenie spotkania. W spotkaniu biorą udział ministrowie prowadzący panele tematyczne. Jutro przewidziane jest m.in. wystąpienie ministra obrony Mariusza Błaszczaka.
W Warszawie trwa dwudniowa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości
W Warszawie trwa dwudniowa konwencja programowa Prawa i SprawiedliwościFoto: PAP/Leszek Szymański

Transmisja:

Za nami pierwszy dzień konwencji przedwyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Odbywa się ona pod hasłem "Ul programowy" i jest kontynuacją prac nad nowym programem partii. Dyskusję podzielono na sześć paneli tematycznych.


Posłuchaj
01:00 12354475_1.mp3 Zakończył się I dzień konwencji programowej PiS w Warszawie - relacja Michała Fabisiaka (IAR)

 

Premier: program PiS to program ciężkiej pracy; równo rozkładanych owoców wzrostu i szybkiego rozwoju

Premier Mateusz Morawiecki mówił o sukcesach PiS w walce z nierównościami. Przekonywał, że za rządów jego ugrupowania w Polsce "skończyły się zakupy na zeszyt w ogromnym stopniu, a zakup podręczników w sierpniu przestał spędzać sen z powiek wielu polskim rodzinom". Mówił też o znaczącym wzroście płac Polaków - wprowadzeniu minimalnej płacy godzinowej, która - jak przypomniał - wynosi obecnie ponad 20 złotych, i o wzroście płacy minimalnej o ponad 1800 złotych. Szef rządu zaznaczył, że płaca netto wzrosła jeszcze bardziej dzięki podwyżce kwoty wolnej od podatku.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że walka z inflacją nie może oznaczać kosztów społecznych. Szef rządu podkreślił, że w przeszłości walka z inflacją skutkowała ogromnym wzrostem stopy bezrobocia. Zaznaczył, że inflacja dokucza wszystkim i celem jest zwalczenie jej jak najszybciej. - Ale nie tak, aby ci, którzy, schodząc po tym zboczu inflacji, wpadali w przepaść bezrobocia, biedy, strachu, trwogi - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier zadeklarował dalsze uproszczanie podatków. Zaznaczył, że w czasie ośmiu lat rządów PiS znacząco wzrosły wpływy podatkowe, na co wpływ miało uszczelnienie systemu podatkowego. Przyznał, że uproszczenie systemu podatkowego to coś, co "nie do końca" rządzącym się udało i chcą doprowadzić do jeszcze większego jego uproszczenia. Zaznaczył, że mają w tej kwestii jednak swoje sukcesy. - To podatek PIT - powiedział premier, zauważając, że złożenie rozliczenia stało się tak proste, że zajmuje to jedynie kilka minut.

Jarosław Kaczyński: dobre rządy służą każdemu obywatelowi

Z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości, otwierając wydarzenie, zaznaczył: "najlepszymi ekspertami są Polacy i my odbyliśmy tysiące spotkań z wami". - Dzisiejszy kongres jest pewną konkluzją, podsumowaniem tych spotkań. Potrzebujemy dużo pracy, żeby efekty były jak najlepsze. Odbędą się dziś tutaj rozmowy, będzie 10 paneli - wskazał.

- Musimy uczyć się patriotyzmu, który składa się na dumę z ojczyzny, z gotowości do poświęcenia się dla niej. Ojczyzna musi być oparta o postawy, które tkwią w naszej historii, a chodzi o to, że nasz naród nigdy nie dał się ujarzmić. Najważniejszą podstawą dla narodu jest suwerenność, wolność i równość. Nasze hasło, "Polska jest jedna", doskonale to wyraża. Wszyscy muszą być równi w życiu społecznym i to jest kierunek, który musimy realizować - powiedział Jarosław Kaczyński.

Lider PiS przyznał, że "jesteśmy dużo silniejsi niż 8 lat temu". - Zbudowaliśmy prawdziwą demokrację, ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że najbliższe wybory mogą być aktem demokracji lub manipulacji. Jeżeli składa się obietnice, a nie zamierza się ich zrealizować, to jest to manipulacja - mówił.

- W kampanii wyborczej trzeba ciężko pracować. Druga strona ma dużą przewagę w mediach, dlatego musimy przekonywać innych. Ta konwencja przyniesie pełny program na następne lata. Będziemy dążyć do tego, aby Polska była coraz bardziej bogata - dodał.

Posłuchaj
00:21 12353788_1.mp3 J. Kaczyński o pracach programowych PiS (IAR)

00:23 konwencja pis setka 12353001_1.mp3 Rzecznik PiS Rafał Bochenek zapowiada wiele debat, dyskusji i konkretnych propozycji na weekendowej konwencji (IAR)

Czytaj

Zobacz także: Piotr Król: formuła konwencji PiS będzie bardzo nowoczesna, warto ją obserwować:

IAR/PAP/PolskieRadio24.pl/mg, mbl

Zobacz także

Zobacz także