more_horiz
Wiadomości

Niedzielski na konwencji PiS o służbie zdrowia: priorytetem jest zwiększenie liczby lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 17:49
Więcej lekarzy, lepszy dostęp do leczenia, więcej nakładów na służbę zdrowia - to najważniejsze kwestie, o których mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Przewodniczył on dyskusjom w panelu "Zdrowie Polaków".
Niedzielski na Konwencji PiS o służbie zdrowia: więcej lekarzy, lepszy dostęp do leczenia
Niedzielski na Konwencji PiS o służbie zdrowia: więcej lekarzy, lepszy dostęp do leczeniaFoto: @a_niedzielski/TWITTER

Szef resortu zdrowia zwracał między innymi uwagę, że kształcenie lekarzy odbywa się nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych ośrodkach. Adam Niedzielski podkreślał, że ma to na celu zwiększenie liczby specjalistów. Powiedział, że w tym roku pierwsi absolwenci tych kierunków zdają egzaminy, trafiają na staże i myślą o specjalizacji.

Adam Niedzielski mówił też o podwyższeniu wynagrodzeń w służbie zdrowia. Wyjaśnił, że wprowadzono między innymi ich indeksację oraz że są one powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.


Posłuchaj
00:55 NIEDZIELSKI.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest zwiększenie liczby lekarzy (IAR)

Udało się zatrzymać migrację lekarzy-specjalistów 

Minister zdrowia dodał, że dzięki zwiększeniu wynagrodzeń w służbie zdrowia udało się zatrzymać migrację lekarzy-specjalistów na Zachód. Mówił też, że Polska staje się atrakcyjnym miejscem pracy dla lekarzy z Białorusi czy Ukrainy. Poinformował, że w ciągu ostatniego roku wydał blisko 5 tysięcy pozwoleń na pracę dla zagranicznych medyków.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, zapowiedział, że jego partia chce rozwijać krajową sieć onkologiczną i opiekę koordynowaną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Szeroka dyskusja

Konwencja w Warszawie odbywała się pod hasłem "Ul Programowy Prawa i Sprawiedliwości. Dyskusje toczyły się w ramach czterech paneli tematycznych: "Bezpieczna Polska", "Bezpieczeństwo energetyczne", "Zdrowie Polaków" oraz "Suwerenna Polska w Zjednoczonej Europie". Podobnie jak wczoraj, w debatach wzięli udział ministrowie, parlamentarzyści i zaproszeni eksperci.

Liderami paneli byli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister zdrowia Adam Niedzielski i europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Konwencję zakończyło przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział zwiększenie świadczenia na dziecko z 500 do 800 złotych oraz wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia i poniżej 18.


Czytaj także:

Zobacz: rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek w Programie 1 Polskiego Radia

pp/pap/iar

Zobacz także

Zobacz także