Rodzice chcą większej kontroli nad treściami przekazywanymi dzieciom? Jednoznaczne wyniki sondażu

2023-05-17, 12:15

Rodzice chcą większej kontroli nad treściami przekazywanymi dzieciom? Jednoznaczne wyniki sondażu
Polacy w sondażu poparli większą kontrolę rodziców nad treściami, które mogą być prezentowane dzieciom w szkołach przez podmioty zewnętrzne. Foto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" - ustawy , która ma wzmocnić kontrolę rodziców nad treściami jakie w szkołach są prezentowane ich dzieciom. Portal wPolityce.pl zlecił sondaż, w którym zapytał Polaków, co sądzą o tej sprawie. 

"Czy polskie prawo powinno dawać rodzicom możliwość ochrony dzieci przed prezentowaniem w szkołach treści, które uznają za niepożądane (np. dotyczących sfery seksualności)?" - brzmiało pytanie, które zadano ankietowanym.

"Twierdząco odpowiedziało 60 proc. Negatywnie -24 proc. 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie" - informuje portal.

Zdecydowani wyborcy PiS

Za większą kontrolą rodzicielską w szkołach opowiedziało się aż 88 proc. wyborców PiS. Także większość (53 proc.) sympatyków ugrupowania Polska 2050 popiera takie zmiany. Wśród wyborców PO głosy na "tak" i "nie" rozłożyły się niemal równo. 

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od  od 5 do 8 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1039 osób.

Dokumenty do dyrektora

W projekcie "Chrońmy dzieci" przewidziano wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji, które chcą w przedszkolach i szkołach podstawowych "promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci".

Czytaj także:

Zgodnie z projektem stowarzyszenie lub inna organizacja zamierzająca podjąć działalność w szkole lub placówce przekazuje jej dyrektorowi - w postaci elektronicznej i papierowej - informację zawierającą w szczególności: opis dotychczasowej działalności; cele i treści, które mają być realizowane w szkole lub placówce; opis materiałów wykorzystywanych do realizacji tych celów.

Opinia rady szkoły i rady rodziców

W projekcie czytamy, że dyrektor szkoły lub placówki niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia od stowarzyszenia lub organizacji zwraca się do rady szkoły lub placówki oraz do rady rodziców o wyrażenie opinii, jednocześnie informując o zgłoszeniu właściwy organ nadzoru pedagogicznego oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę. Po uzyskaniu opinii dyrektor szkoły umożliwia rodzicom zapoznanie się z nimi. Brak pozytywnych opinii skutkuje uniemożliwieniem prowadzenia działalności przez stowarzyszenie lub organizacje. Udział w takich zajęciach wymaga pisemnej zgody rodziców ucznia, a w przypadku ucznia pełnoletniego - zgody tego ucznia.

Zobacz także: Joanna Borowiak o projekcie ustawy o ochronie dzieci

***

Szczegółowe informacje dot. obywatelskiego projektu ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" znajdują się na stronie chronmywspierajmy.pl. Kartę podpisów poparcia można pobrać TUTAJ.

wpolityce.pl/IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej