more_horiz
Wiadomości

"Dodatkowe źródła dochodu dla rolników są konieczne". Prezydencka rada ds. rolnictwa o handlu detalicznym

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 17:54
Prezydencka Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich obradowała na temat problemu rozwoju gmin, w których rolnictwo jest dominującą formą działalności gospodarczej.
Prezydencka rada ds. rolnictwa - dodatkowe źródła dochodu dla rolników są konieczne
Prezydencka rada ds. rolnictwa - dodatkowe źródła dochodu dla rolników są konieczneFoto: Cezary Pecold / Forum

W ocenie rady ułatwienie rolnikom sprzedaży bezpośredniej, handlu detalicznego czy znalezienie dodatkowych źródeł dochodu jest konieczne, aby stymulować rozwój w gminach wiejskich, oddalonych od miast.

Przewodniczący prezydenckiej rady i były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się z prośbą do przedstawicieli ministerstwa obecnych na posiedzeniu o szersze działania edukacyjne dla rolników chcących bezpośrednio sprzedawać swoje produkty czy prowadzić handel detaliczny.

- Zachęcam i proszę również Ministerstwo Rolnictwa oraz inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo o większą akcję edukacyjną dla rolników - podpowiadanie, tłumaczenie, wyjaśnianie jakie trzeba spełnić wymagania w gospodarstwach, by ta żywność była bezpieczna, a nie wyciąganie bloczka z mandatami i od razu na dzień dobry zniechęcanie kogoś to takiej działalności - mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

- To jest wszystko do pogodzenia. Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby tych gospodarstw zajmujących się przetwórstwem i sprzedażą na rynkach lokalnych było jak najwięcej - uważa były minister.


Posłuchaj
00:30 12361301_1.mp3 Prezydencka rada ds. rolnictwa: dodatkowe źródła dochodu dla rolników są konieczne (IAR)

Dopłaty unijne

Przewodniczący wyjaśnił, że do przedstawicieli rady doszły głosy z różnych regionów Polski o bardzo drobiazgowych i dolegliwych kontrolach inspekcji weterynaryjnych oraz sanitarnych w gospodarstwach zajmujących się rolniczym handlem detalicznym lub sprzedażą bezpośrednią. Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że kontrole są konieczne, ale powinny być adekwatne do skali działalności.

Prezydencka rada ds. rolnictwa na dzisiejszym posiedzeniu rozmawiała również o dopłatach unijnych, problemach z nadmierną biurokracją przy składaniu wniosków, rozwoju agroturystyki i prowadzeniu tzw. gospodarstw opiekuńczych. Było to 22. posiedzenie tego gremium. W skład rady wchodzą eksperci i praktycy z różnych dziedzin związanych ze wsią i rolnictwem.

Czytaj także:

IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także