more_horiz
Wiadomości

Zjednoczona Prawica z największym poparciem Polaków. Znamy wyniki najnowszego sondażu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 16:40
Gdyby wybory odbywały się w maju, najwyższe poparcie uzyskałyby: PiS z wynikiem 33 proc; KO - 23 proc. Konfederacja WiN - 8 proc., Koalicja Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL - 6 proc. oraz Lewica - 6 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard TerleckiFoto: PAP/Leszek Szymański

W porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca PiS (wraz z Suwerenną Polską oraz Partią Republikańską) straciło 3 punkty proc., KO zyskała 3 punkty proc., Konfederacja straciła 1 punkt proc., a Lewica zyskała 2 punkty proc.

Tyle samo co w poprzednim badaniu - 1 proc. - uzyskałaby Agrounia/ Porozumienie. Pozostałe komitety nie uzyskałyby poparcia (0 proc.) 20 proc. respondentów - o 3 punkty proc. więcej niż w kwietniu - udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć", a 3 proc. odmówiło odpowiedzi (spadek o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).

Ile osób poszłoby do urn?

W maju swój pewny udział w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się już teraz, zadeklarowało 79 proc. respondentów (wzrost o 5 punktów proc.). W tym miesiącu mniejsze są odsetki osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach (12 proc., spadek o 2 punkty proc.), a także z góry odrzucających możliwość udziału w głosowaniu (9 proc., spadek o 3 punkty proc.)

"Pierwsze notowania wspólnej koalicji Polski 2050 oraz PSL - Koalicji Polskiej okazały się mniej korzystne niż suma wyników obu partii z kwietnia, kiedy występowały jeszcze pod własnymi szyldami (spadek o 2 punkty). Brak tzw. premii za zjednoczenie można jednak tłumaczyć nowością tego przedsięwzięcia politycznego, z którym - być może - ich wcześniejsi wyborcy muszą się jeszcze oswoić" - ocenił CBOS.

Poprawa notowań Lewicy

"Maj to drugi miesiąc z kolei, w którym notujemy zmniejszanie się dystansu między ugrupowaniem rządzącym a najsilniejszą formacją opozycyjną. W ciągu dwóch miesięcy obniżył się on o połowę. Jeszcze w marcu przewaga liczby sympatyków PiS nad zwolennikami KO wynosiła 20 punktów procentowych, w kwietniu zmniejszyła się do 16 punktów, zaś w maju spadła do 10 punktów. W tym miesiącu poprawiły się także notowania Lewicy, natomiast - wbrew oczekiwaniom - wobec sumy odrębnych notowań tych partii, nie tylko nie zyskała, ale nawet nieco straciła zwolenników koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-Koalicji Polskiej. Stabilna wydaje się obecnie liczba zdeklarowanych sympatyków Konfederacji WiN" - podsumowuje CBOS.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 8 do 18 maja 2023 roku na próbie liczącej 1056 osób - w tym: 57,4 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 25,9 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 16,7 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej).

Czytaj więcej:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także