more_horiz
Wiadomości

"To ważny projekt, który chcemy przyjąć w tej kadencji". Rzecznik rządu o programie lekowym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 09:26
Pierwsze prace nad projektem ustawy o rozszerzeniu listy leków darmowych ruszą w najbliższym czasie - w Programie 1 Polskiego Radia zapowiedział to rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślał, chodzi o jak najszybsze wywiązanie się ze złożonej obietnicy.
Rząd pracuje nad projektem o bezpłatnych lekach dla seniorów i dzieci
Rząd pracuje nad projektem o bezpłatnych lekach dla seniorów i dzieciFoto: Shutterstock/i viewfinder

- Program lekowy to projekt ustawy, który chcemy procedować w najbliższych tygodniach w trakcie posiedzenia rządu. To zwiększenie listy bezpłatnych leków dla większej grupy osób - poinformował Piotr Müller, dodając, że intencją rządu jest przyjęcie projektu jeszcze w tej kadencji Sejmu.

W tej chwili program darmowych leków obejmuje seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia. Na liście leków objętych stuprocentową refundacją jest ponad 2 tysiące produktów. Nowy program leków obejmie Polaków, którzy ukończyli 65 lat oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Katalog darmowych leków ma także zostać rozszerzony o nowe pozycje.

Programowy ul

Podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił m.in, że od nowego roku wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Posłuchaj
00:13 ustawa o rozszerzeniu listy leków w tym roku.mp3 Müller: ustawa o rozszerzeniu listy leków w tym roku (IAR)

 

Nowych osób uprawnionych do darmowych leków będzie 12 milionów, w tym dzieci i młodzieży 7 milionów; poszerzenie grupy uprawnionych oraz listy darmowych leków będzie kosztować ok. 1,5 mld zł - powiedział w środowej rozmowie z "Faktem" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podkreślił, że rząd nie widzi problemu z potencjalnym sfinansowaniem pomysłu. Przypomniał, że co roku są zwiększane wydatki na zdrowie aż do osiągnięcia zakładanych 7 proc. PKB.

Czytaj więcej:

Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia:

pg,iar

Zobacz także

Zobacz także