Program Inwestycji Strategicznych. Bedą kolejne edycje? Zapowiedź premiera Morawieckego
- Jeżeli stan budżetu pozwoli, to jeszcze w tym roku chcemy zrealizować kolejną edycję Programu Inwestycji Strategicznych, a jeżeli wyborcy tak zadecydują, to w kolejnych latach będziemy realizować wielkie programy infrastrukturalne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
2023-05-23, 10:16
Jak zauważył Mateusz Morawiecki, samorządy potrzebują współpracy z rządem, by wykorzystać możliwości rozwoju.
- Największym wyzwaniem przed nami jest zrównoważony rozwój Polski, również w mniejszych ośrodkach. Do realizacji tego zadania potrzebna jest współpraca między rządem a samorządem. Liczby wskazują jasno, że tylko 40 proc. samorządów korzystało ze środków unijnych - mówił.
Premier powiedział również, że firmy chcące zainwestować w Polsce pytają przede wszystkim o jakość infrastruktury oraz dostępność dobrze wykwalifikowanych pracowników. Mateusz Morawiecki podkreślił, że kompetencje pracowników będą rozwijane w porozumieniu z potencjalnymi pracodawcami.
"Chcę kontynuować Program Inwestycji Strategicznych"
Premier zapowiedział, że "jeżeli wyborcy tak zadecydują i będziemy mogli kontynuować nasze rządzenie, to chcę też kontynuować Program Inwestycji Strategicznych". - Chcę doprowadzić do tego, żeby te programy były cykliczne. Zarówno te wielkie programy - przekrojowe, jak Polski Ład edycja 1, edycja 2 - jak również te, które wiązały się z podniesieniem szans rozwojowych poszczególnych obszarów, w szczególności zaniedbanych"- oświadczył Morawiecki. Jak wskazał, chodzi m.in. o program wsparcia dla obszarów po PGRach, a także program rozbudowy infrastruktur specjalnych stref ekonomicznych
REKLAMA
Premier powiedział, że "jeżeli stan budżetu pozwoli, to jeszcze w tym roku chcemy zrealizować kolejną edycję Programu Inwestycji Strategicznych". - A, jeżeli wyborcy tak zadecydują, to w kolejnych latach będziemy na pewno w cyklicznym układzie realizować wielkie programy infrastrukturalne, oby coraz bardziej wysublimowane, oby coraz bardziej zaawansowane, oby to nie były już te pierwsze potrzeby związane z drogami, tylko żeby były to inwestycje coraz bardziej w ludzi, inwestycje, które są najbardziej wartościowe z punktu widzenia całego społeczeństwa - dodał.
Konferencja została podzielona na siedem bloków tematycznych. Prelegenci będą rozmawiać między innymi o niejednorodności polskich samorządów, lokalnych podatkach, inwestycjach klimatycznych czy roli miast w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
Posłuchaj
Premier o finansach samorządów na Konferencji BGK dla JST (IAR) 0:18
Dodaj do playlisty
Konferencja BGK dla Jednostek Samorządu Terytorialnego jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym przez bank od 2005 roku. Debaty potrwają do jutra.
dn/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA